ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży
Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży

Ciążę rozpoznajemy na podstawie zespołu objawów subiektywnych odczuwanych przez kobietę i obiektywnych uzyskiwanych drogą badania ginekologicznego połączonego z badaniem ultrasonograficznym oraz badań laboratoryjnych. Z objawów subiektywnych to: nudności, wymioty, wstręt do pewnych pokarmów lub nadmierny apetyt, obrzmienie i bolesność sutków, powiększanie się brzucha, zmiany usposobienia(senność czasem apatia). Objawami, które dają większe prawdopodobieństwo występowania ciąży są: zatrzymanie się miesiączki, powiększenie i rozpulchnienie macicy.

Czytaj całość
 
Objawy ciąży

Bardzo często kobieta szybko poznaje tzw. pierwsze objawy ciąży.  Większość objawów ciąży można zaobserwować dopiero po kilku tygodniach.

Symptomem, który najczęściej powoduje niepokój jest brak miesiączki lecz to nie zawsze towarzyszy ciąży. Niektóre kobiety miewają po zapłodnieniu trzy, nawet cztery krwawienia w terminach przypadających na okres menstruacji.

Czytaj całość
 
Testy ciążowe - rodzaje testów

Testy dostępne na naszym rynku wykazują ciążę na podstawie obecności w moczu tzw. gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Hormon ten produkowany jest od pierwszych dni po zapłodnieniu. Średnio po dwóch tygodniach trwania ciąży, jego stężenie w moczu jest wystarczające, by móc stwierdzić ciążę na podstawie testu.

Czytaj całość
 
Jak wykonać test ciążowy
 • Tester, który wykorzystuje się do tego badania, ma podłużny, niewielki kształt i jest jednorazowy. Składa się z końcówki absorbującej oraz nasadki, którą nakłada się na tę końcówkę. W plastikowej obudowie testera znajdują się dwa okienka: małe i duże, w których odczytuje się wyniki.
 • Aby wykonać badanie, końcówkę absorbującą testera przytrzymaj w strumieniu oddawanego moczu przez 5 sekund, kierując ją do dołu. Trzymając nadal końcówkę absorbującą testera skierowaną do dołu, usuń ją ze strumienia moczu. Teraz możesz już założyć nasadkę na tester.
 • Czytaj całość
   
  Laboratoryjny test moczu

  Test ten podobnie jak domowy test ciążowy wykrywa hormon hCG w moczu z dokładnością bliską 100% już w okresie 7-10 dni po zapłodnieniu. W odróżnieniu od testu domowego wykonywany jest przez specjalistę.
  Test przeprowadzony w gabinecie lekarskim zazwyczaj wymaga stosowania pierwszego rannego moczu, a wynik uzyskuje się po kilku godzinach.
  Testy moczu są zwykle mniej kosztowne niż testy krwi, jednakże nie są one tak często stosowane.

   
  Laboratoryjny test krwi

  Test ten wykrywający hormon hCG z surowicy krwi może wykryć ciążę właściwie ze 100% dokładnością już w tydzień po zapłodnieniu.
  Poprzez pomiar dokładnej zawartości hCG we krwi, która zmienia się wraz z rozwojem ciąży, test ten pomaga w ustaleniu wieku ciąży. Czasami lekarz może zalecić przeprowadzenie zarówno testu moczu, jak i krwi, by być podwójnie pewnym diagnozy.

  Czytaj całość
   
  Badanie USG
  Wykonywanie  badania usg w pierwszych dwóch miesiącach ciąży wydaje się być kontrowersyjnie i nie jest zalecane rutynowo.
  Niesie ono jednak wiele cennych odpowiedzi na nastpujące pytania:
  Czytaj całość
   
  Objawami wskazującymi na istnienie ciąży są:

  Objawy domyślne

  poranne nudności i wymioty
  chwiejność emocjonalna
  zmiana łaknienia, zmiana tolerancji zapachu i smaku
  omdlenia i zawroty głowy
  częste oddawanie moczu (przekrwienie miednicy mniejszej, ucisk płodu na pęcherz)
  zaparcia (progesteron rozluźnia mięśnie gładkie-zwalnia perystaltykę jelit)
  zgaga (progesteron rozluźnia mięśnie gładkie przełyku)
  wzrost temperatury do 37°C za sprawą ciałka żółtego, które "działa" do około 12 tygodnia ciąży

  Czytaj całość
   
  Wczesne objawy ciąży

  Do zapłodnienia dochodzi w wyniku połączenia żywej komórki jajowej z żywym plemnikiem w jajowodzie, a nastpenie komórka jajowa przemierza drogę do macicy. Z reguły zarówno moment zapłodnienia, jak i pierwszy okres ciąży nie jest w żaden sposób odczuwalny dla kobiety, mimo, iż w wyniku oddziaływania hormonów, w jej organizmie od samego początku zachodzi wiele zmian, które mają na celu zapewnienie prawidłowych warunków dla rozwijającego się płodu.

  Czytaj całość
   
  Czy jestem w ciąży

  Jak poznać czy jestem w ciąży? Jakie są objawy ciąży? Jak je rozpoznać?

  To najczęstsze pytania kobiet starających się o dziecko lub podejrzewających zajście w ciążę. Niektóre kobiety czują to, zanim ciało zacznie wysyłać znaczące sygnały. To niesamowite, ale jakimś cudem wiedzą, że to już!.
  Niektóre przyszłe mamy są zupełnie zaskoczone, znajdują wytłumaczenia na sygnały dawane przez swoje ciało: może to niestrawność, może przesilenie wiosenne, a może tak dużo ostatnio pracowałam i jestem taka zmęczona… a to okazuje się, że to ciąża.

  Czytaj całość
   

  Sonda

  In Vitro - za czy przeciw? Zagłosuj i wypowiedz się na naszym FORUM
   

  Szukaj w naszym serwisie

  | Kontakt | Reklama | Linki | Redaktor | Współpraca | Użytkowanie | Logo | Mapa strony | Partnerzy | Patronaty | Polityka cookies |

  Planowanie ciąży, Objawy ciąży,  Ciąża, Przebieg CiążyKalendarz ciąży, Kalkulator ciąży, Kalkulator cyklu, Kalkulator płodnościCiąża tydzień po tygodniu, Badania w ciąży, Sex w Ciąży, Ciąża kalendarz ciążyPrzygotowania do poroduPoród, Połóg, Jestem mamąWcześniaki, Rozwój niemowląt, Dzieci 1-2, Filmy z poroduDieta, Moda,  Antykoncepcja, Niania, Mama w ciąży, Serwis dla kobiet w ciąży, Forum Ciąża, Pracowania krawiecka, Niemowle,

  Wszystkie prawa zastrzeżone © Ebrzuszek.pl 2008

  Wszelkiego rodzaju problemy związane z ciążą oraz zdrowiemuszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Porady zamieszczone w portalu www.ebrzuszek.pl mają charakter informacyjny i właściciele serwisu nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za szkody i straty wynikłe z zastosowania porad i informacji oraz błędów danych i nieaktualnych wiadomości zawartych na stronach portalu ebrzuszek.pl.