ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

METODY NATURALNEGO PLANOWANIA RODZINY
Oceny: / 2
KiepskiŚwietny 

Naturalne planowanie rodziny - (NPR) - metody oparte na znajomości i wykorzystywaniu naturalnego, cyklicznego rytmu płodności. Naturalne planowanie rodziny pozwala określić fazy płodności i dzięki temu pomóc w świadomym planowaniu bądź odłożeniu momentu poczęcia dziecka. Większość z tych metod polega na obserwacji własnego cyklu miesięcznego w celu określenia indywidualnego okresu płodnego. Ustalenie go jest możliwe pod warunkiem, że kobiecie uda się ustalić dokładny moment owulacji. Niestety biorąc pod uwagę fakt, że około 10% kobiet przechodzi owulację dwukrotnie w ciągu jednego cyklu znacznie utrudnia to zadanie.

Jak określić moment owulacji?

Cykl można podzielić na trzy fazy. Pierwsza z nich zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia miesięcznego i jest to tzw. faza niepłodności względnej. Względnej, ponieważ nigdy nie wiadomo do końca, ile będzie trwała cała pierwsza faza, czyli kiedy pojawi się owulacja. Ten czas jest różny u różnych kobiet, może też niejednakowo przebiegać w poszczególnych miesiącach u tej samej kobiety. Czasami nie ma go w ogóle, czasami trwa nawet ponad 10 dni.

Druga faza cyklu to dni płodne. Przyjmuje się, że do zapłodnienia może dojść przez 9 dni w cyklu. Pięć dni przed owulacją (plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, czyli 3 doby, dwie doby dodaje się dla pewności), w dniu owulacji i w 3 dni po (komórka jajowa posiada zdolność zapłodnienia przez 6-8 godzin, resztę czasu dodaje się dla pewności).

Trzecia, najbezpieczniejsza faza cyklu to faza absolutnej niepłodności. Trwa od 4 dnia po owulacji do następnej miesiączki.

To wszystko, to tylko teoria. W praktyce, zgodnie z najnowszymi badaniami, tak opisywana sytuacja występuje jedynie u 30% kobiet. Oznacza to, że pozostałe 70% ma dni płodne w innym terminie niż 10-17 dzień cyklu. Dlatego też wskaźnik Pearla dla "kalendarzyka małżeńskiego" to zaledwie 14-35*.

Oprócz wyliczania dni płodnych można je również zaobserwować biorąc pod uwagę zespół zjawisk zachodzących w tym czasie. Niektóre kobiety odczuwają tak zwane bóle owulacyjne, pojawiają się u nich plamienia. Inne muszą dokładnie obserwować własny organizm, notować zmiany i w ten sposób ustalać, kiedy nastąpiła owulacja. Jeżeli zależy im na współżyciu w pierwszej fazie niepłodnej, powinny bardzo dokładnie zapisywać wszystkie zmiany przez cały miesiąc. Jeżeli cykl fizjologiczny jest regularny, można po paru miesiącach z pewnym prawdopodobieństwem przewidywać owulację. Również obserwacja zmiany śluzu wydzielającego się w kanale szyjki macicy i w pochwie może pomóc wykryć owulację. Śluz wydzielany w okresie okołoowulacyjnym (czyli tuż przed owulacją i tuż po niej) jest jasny, przejrzysty, lepki i wodnisty. Jest go również więcej niż w pozostałe dni cyklu. Jego konsystencja przypomina białko jajka kurzego. W praktyce im dłuższą nitkę śluzu uda się nam rozciągnąć między palcami tym bliżej owulacji. Śluz w fazie poowulacyjnej ma gęstą, kłaczkowatą konsystencję, biało-żółty kolor i jest dodatkową barierą ochronną, ponieważ uniemożliwia dalszą penetrację plemnikom. Wskaźnik Pearla dla tej metody, zwanej objawową metodą Billingsa, wynosi około 15.

Kolejną sposobem naturalnego planowania rodziny jest metoda termiczna, polegająca na codziennych pomiarach temperatury ciała. Można ją mierzyć w ustach, pod pachą lub w pochwie, ważne jest jednak, by dokonywać pomiarów w ten sam sposób i o tej samej porze, na przykład zaraz po przebudzeniu. Charakterystyczne dla każdej fazy cyklu zmiany temperatury ciała spowodowane są wydzielaniem różnych hormonów. Zazwyczaj w pierwszej połowie cyklu, do owulacji, można odnotować normalną temperaturę, czyli 36,6 st C. W momencie owulacji, wskutek chwilowego spadku stężenia hormonów, temperatura spada o kilka kresek, jednak spadek ten nie zawsze jest zauważalny. Po owulacji, kiedy ciałko żółte zaczyna produkować progesteron, temperatura wzrasta o kilka kresek (36,9 do 37,2 st. C). Jednak każda infekcja, zmiana organizacji dnia czy zwykłe przemęczenie potrafią wpływać na temperaturę organizmu. Wskaźnik Pearla dla tej metody to 6-24.

 
« poprzedni artykuł

Sonda

In Vitro - za czy przeciw? Zagłosuj i wypowiedz się na naszym FORUM
 

Szukaj w naszym serwisie

| Kontakt | Reklama | Linki | Redaktor | Współpraca | Użytkowanie | Logo | Mapa strony | Partnerzy | Patronaty | Polityka cookies |

Planowanie ciąży, Objawy ciąży,  Ciąża, Przebieg CiążyKalendarz ciąży, Kalkulator ciąży, Kalkulator cyklu, Kalkulator płodnościCiąża tydzień po tygodniu, Badania w ciąży, Sex w Ciąży, Ciąża kalendarz ciążyPrzygotowania do poroduPoród, Połóg, Jestem mamąWcześniaki, Rozwój niemowląt, Dzieci 1-2, Filmy z poroduDieta, Moda,  Antykoncepcja, Niania, Mama w ciąży, Serwis dla kobiet w ciąży, Forum Ciąża, Pracowania krawiecka, Niemowle,

Wszystkie prawa zastrzeżone © Ebrzuszek.pl 2008

Wszelkiego rodzaju problemy związane z ciążą oraz zdrowiemuszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Porady zamieszczone w portalu www.ebrzuszek.pl mają charakter informacyjny i właściciele serwisu nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za szkody i straty wynikłe z zastosowania porad i informacji oraz błędów danych i nieaktualnych wiadomości zawartych na stronach portalu ebrzuszek.pl.