ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Seks w ciąży, bezpieczne pozycje
Oceny: / 97
KiepskiŚwietny 

Seks w okresie ciąży to ciągle drażliwy temat, jednakże dzięki informacjom zawartym w niniejszym artykule dowiesz się, jak może się zmieniać Twoje libido w tym czasie, a także jakie pozycje wybierać, by oprócz dostarczania satysfakcji były bezpieczne dla dziecka.

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Zmianie ulega wówczas wiele spraw, zarówno w sferze ducha, jak i ciała. Tak jak Ty przygotowujesz się na powitanie swojego dziecka, urządzając jego pokój i pieczołowicie kompletując wyprawkę, tak Twoje ciało również szykuje się na przywitanie maleńkiego gościa. Zmienia się Twój profil hormonalny, macica ulega przekrwieniu i stopniowo powiększa się, a piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. W prawidłowo przebiegającej, fizjologicznej ciąży nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu od chwili poczęcia, aż do narodzin. Jeśli ciąża jest zagrożona, warto porozmawiać ze swoim lekarzem i dokładnie ustalić, kiedy i w jaki sposób możesz się kochać.
W zależności od stopnia zaawansowania ciąży zmianom będzie ulegać także Twoje libido. Część par właśnie w czasie trwania ciąży odkrywa na nowo uroki seksu, zagubione podczas nieustannego planowania, obliczania długości trwania cyklu i tropienia owulacji. Seks w ciąży dla wielu par nabiera nowego smaku.

Pierwszy trymestr
Część kobiet w początkowym okresie ciąży odczuwa niechęć do jakiejkolwiek formy uprawiania miłości. Zazwyczaj jest to związane z dolegliwościami towarzyszącymi pierwszym trzem miesiącom od chwili poczęcia. Kiedy co chwilę biega się do łazienki, najmniejsze dotknięcie piersi sprawia ból, a nudności nie pozwalają prawie nic przełknąć, trudno dziwić się brakowi zainteresowania seksem.
Jednakże nie jest to regułą… Inna grupa kobiet, zazwyczaj ta, u których dolegliwości związane z adaptacją ciała do ciąży nie są tak nasilone lub wręcz ich nie ma, chętnie czerpie radość ze wzajemnego współżycia, doznając w tym okresie czasem nawet więcej przyjemności niż przed zajściem w ciążę. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, a co za tym idzie z większą wrażliwością piersi i lepszym ukrwieniem narządów płciowych.

Drugi trymestr
Twoje ciało już się przyzwyczaiło do stanu zwiększonej mobilizacji, jakim jest ciąża. Niedogodności pierwszego trymestru powoli odchodzą w niepamięć zastępowane radością z bycia mamą. Większość par intensywnie korzysta z uroków wspólnego obcowania, kiedy powiększający się brzuch i ciężar ciała nie są jeszcze problemem.

Trzeci trymestr
Twój brzuszek pomału zmienia się w całkiem pokaźny brzuch, a strzałka na wadze zatrzymuje się zdecydowanie dalej niż na początku ciąży. Szczególnie aktywny w nocy maluszek czasem nie daje Ci zmrużyć oka, a na dodatek łazienka znów staje Ci się szczególnie bliska. To wszystko sprawia, że Twoje libido powoli się zmniejsza, zazwyczaj proporcjonalnie do wzrostu obwodu brzuszka. Obawy związane z porodem, a także niepokój o nienarodzone jeszcze dziecko mogą skutecznie zahamować ochotę na miłość. Część par jednak także w tym okresie znajduje dużo radości w seksie, pomimo wyższej masy i zmienionych proporcji ciała partnerki, które mogą nastręczać pewnych technicznych trudności.

Jak się kochać, czyli bezpieczne pozycje
To, w jakiej pozycji odczuwasz najwięcej satysfakcji, jest zależne tylko od Ciebie i Twojego partnera, jednakże z nie każdej z nich będziesz mogła korzystać. Przy odrobinie fantazji, opierając się na poniższych wskazówkach, z pewnością znajdziesz taką, która będzie równie przyjemna jak ta, z której musiałaś zrezygnować. Najpierw jednak skonsultuj się z Twoim lekarzem prowadzącym, czy w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do stosowania tej akurat pozycji.

 • Pierwszy trymestr - dozwolona jest prawie każda pozycja, jednak należy szczególnie uważać, by partner nie przygniatał Twojego brzucha. Należy unikać pozycji z głęboką penetracją członka; powinno to być bardziej płytkie, przedsionkowe czucie siebie wzajemnie.

 • Drugi trymestr - należy unikać tych pozycji, które wymagają od kobiety leżenia na plecach (aż do rozwiązania), ponieważ powiększająca się, ciężarna macica uciska wówczas na naczynia, aortę i żyłę główną dolną, co utrudnia powrót krwi do serca i może przyczynić się do odczuwania dyskomfortu, a w skrajnych sytuacjach do omdleń. Ze względu na zawarte w nasieniu prostaglandyny lepiej współżyć z prezerwatywą. Kobieta nie powinna też dążyć do osiągania pełnej satysfakcji, gdyż orgazm objawia się rytmicznymi skurczami macicy, które mogą zagrażać ciąży.

 • Trzeci trymestr - głównym problemem jest zmniejszona mobilność partnerki spowodowana wzrostem wagi i dość dużym brzuchem. Najbardziej dogodne pozycje to leżenie bokiem (mężczyzna przodem do pleców partnerki), kobieta na górze lub większość pozycji tylnych. Głęboka penetracja mogłaby uszkodzić przekrwioną pod koniec ciąży szyjkę macicy, powodując nawet jej krwawienie. Po 36. tygodniu ciąży współżycie jest zalecane, aby wyindukować skurcze macicy, które lepiej przygotują szyjkę do porodu. Wtedy można też kochać się bez prezerwatywy, bo prostaglandyny zawarte w nasieniu służą do zmiękczenia i lepszego przygotowania szyjki do porodu.

  Dobrze jednak, byś pamiętała, że warto ze swoim lekarzem prowadzącym rozmawiać na każdy temat - także na temat seksu w ciąży. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dana pozycja jest dobra w Twoim przypadku, lub w trakcie współżycia zauważyłaś jakiekolwiek niepokojące Cię objawy, spytaj swojego ginekologa - z pewnością pomoże Ci podjąć właściwe decyzje.
 •  

  Co czuje dziecko?

  Maleństwo jest doskonale chronione przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. W szyjce macicy jest czop śluzowy, który chroni przed infekcjami. Dziecko jest więc w pełni bezpieczne. Podczas stosunku może odczuwać przyjemne kołysanie, spowodowane delikatnymi skurczami delikatnie podczas orgazmu.
  Przyspieszona akcja serca i aktywniejsze ruchy dziecka w czasie stosunku i po nim, są spowodowane procesami hormonalnymi, a nie tym, że maluch się boi.


  Dlaczego ona nie ma ochoty?

  Przyszła mama często miewa nudności, źle się czuje i jest senna, jej piersi mogą być bardzo wrażliwe i bolesne. Rosnący brzuch, czasami pojawiające się obrzęki, rozstępy, sprawiają że kobieta czuje się nieatrakcyjna. Poza tym przyszła mama skupia swoje myśli na dziecku, próbuje zrozumieć cud poczęcia, wyobraża sobie jak dziecko się rozwija w jej brzuchu, jakie ono będzie…Obawia się nowych wyzwań, tego czy będzie dobrą matką.
  Przy tym wszystkim trudno jej być kochanką. Jednak z czasem kobieta oswaja się z myślą, że jest matką i ochota na seks powraca.
  Są też kobiety, dla których macierzyństwo jest pewnego rodzaju misją.
  Gdy już zajdą w ciążę, nie są zainteresowanie współżyciem seksualnym. Seks nie jest im już potrzebny, bo mają to, na co czekały. Ich myśli skupione są na dziecku.


  Dlaczego on nie ma ochoty?

  Wielu mężczyzn czuje się niepewnie w nowej sytuacji. Bycie ojcem to wielka odpowiedzialność i większość panów potrzebuje czasu, aby się oswoić z tym faktem.
  Na początku większości mężczyzn boi się, że zrobi krzywdę partnerce i dziecku, że doprowadzi do poronienia. W późniejszym okresie ciąży, kiedy ruchy maleństwa są już wyczuwalne, mają wrażenie obecności „kogoś trzeciego” w sypialni.
  Niektórzy mężczyźni nie potrafią patrzeć jednocześnie na kobietę jako na partnerkę seksualną i matkę ich dziecka. Poza tym mogą czuć się odtrąceni i zazdrośni. Przyszłą mamę wszyscy pytają jak się czuje, ona natomiast bardzo dużo mówi i myśli o dziecku – to sprawia ze partner czuje się odsunięty na drugi plan.


  Czy uprawianie seksu przyspiesza poród?

  Aktywność seksualna, szczególnie pieszczoty piersi, uwalnia oksytocynę – hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową.
  Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają „dojrzewanie” i rozwieranie szyjki macicy. Ale przy prawidłowo rozwijającej się ciąży, na takie ilości prostaglandyny, jakie są w spermie, szyjka staje się wrażliwa dopiero po 38 tygodniu ciąży.

  3 – 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu orgazm może wywołać skurcze przepowiadające, zwane skurczami Braxtona-Hocksa, które mogą trwać nawet do 30 min. Nie są one jednak w stanie wywołać akcji porodowej. Cześć ginekologów uważa, ze stosunek płciowy może pomóc w rozpoczęciu porodu przy ciąży przenoszonej.


  Kiedy lekarz może zakazać lub ograniczyć współżycie?

  - jeśli kobieta kiedyś już poroniła
  - jeśli dochodzi do powtarzających się plamień lub krwawień
  - kiedy poprzednia ciąża zakończyła się porodem przedwczesnym
  - gdy pękł pęcherz płodowy
  - jeśli ciąża jest zagrożona
  - kiedy występują/nawracają infekcje dróg rodnych
  - jeśli łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione
  - jeśli kobieta jest w ciąży mnogiej

   

  Sonda

  In Vitro - za czy przeciw? Zagłosuj i wypowiedz się na naszym FORUM
   

  Szukaj w naszym serwisie

  | Kontakt | Reklama | Linki | Redaktor | Współpraca | Użytkowanie | Logo | Mapa strony | Partnerzy | Patronaty | Polityka cookies |

  Planowanie ciąży, Objawy ciąży,  Ciąża, Przebieg CiążyKalendarz ciąży, Kalkulator ciąży, Kalkulator cyklu, Kalkulator płodnościCiąża tydzień po tygodniu, Badania w ciąży, Sex w Ciąży, Ciąża kalendarz ciążyPrzygotowania do poroduPoród, Połóg, Jestem mamąWcześniaki, Rozwój niemowląt, Dzieci 1-2, Filmy z poroduDieta, Moda,  Antykoncepcja, Niania, Mama w ciąży, Serwis dla kobiet w ciąży, Forum Ciąża, Pracowania krawiecka, Niemowle,

  Wszystkie prawa zastrzeżone © Ebrzuszek.pl 2008

  Wszelkiego rodzaju problemy związane z ciążą oraz zdrowiemuszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Porady zamieszczone w portalu www.ebrzuszek.pl mają charakter informacyjny i właściciele serwisu nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za szkody i straty wynikłe z zastosowania porad i informacji oraz błędów danych i nieaktualnych wiadomości zawartych na stronach portalu ebrzuszek.pl.