ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Nadciśnienie w ciąży
Oceny: / 0
KiepskiŚwietny 

 

Nadciśnienie tętnicze w przebiegu ciążyjest schorzeniem, którego częstość określa się na 5-10%.
Wyróżnia się następujące postacie nadciśnienia tętniczego związanego z ciążą:

 1. Nadciśnienie tętnicze indukowane przez ciążę
 1. Rzucawka
 2. Nadciśnienie tętnicze przewlekłe
 3. Nadciśnienie tętnicze przewlekłe z nałożonym stanem przedrzucawkowym
 4. Nadciśnienie tętnicze przemijające lub późne

Nadciśnienie tętnicze indukowane przez ciążę

Etiopatogeneza tego schorzenia jest złożona i nie do końca poznana. Pojawia się w drugiej połowie ciąży (powyżej 20 tygodnia ciąży). Często w piśmiennictwie spotykane są nazwy: stan przedrzucawkowy, gestoza, które uważa się za synonimy nadciśnienia indukowanego ciążą, brak jednak pełnej jednoznaczności w tym zakresie.
Kryteria rozpoznania nadciśnienia tętniczego:

 • ciśnienie rozkurczowe >= 90 mmHg
 • ciśnienie skurczowe >= 140 mmHg
 • wzrost ciśnienia rozkurczowego o co najmniej 15 mmHg
 • wzrost ciśnienia skurczowego o co najmniej 30 mmHg.

Charakterystyczne dla nadciśnienia indukowanego przez ciążę są objawy towarzyszące:

 • białkomocz (wydalanie co najmniej 300 mg białka/l w 24 godzinnej zbiórce moczu)
 • obrzęki (utrzymujące się po 12 godzinnym wypoczynku w pozycji leżącej; przyrost masy ciała >= 2 kg/tydzień jest wyrazem obrzęków jawnych lub utajonych ).

W zależności od stopnia nasilenia objawów wyróżnia się nadciśnienie indukowane ciążą umiarkowane lub ciężkie. W przebiegu tego schorzenia można obserwować szereg innych zmian ze strony różnych układów i narządów: np. zaburzenia widzenia, bóle głowy, zaburzenia funkcji nerek, zaburzenia układu krzepnięcia i inne.

Podstawą leczenia nadciśnienia indukowanego przez ciążę jest wypoczynek, właściwa dieta oraz leczenie farmakologiczne .
Sposób zakończenia ciąży powikłanej nadciśnieniem indukowanym przez ciążę zależny jest m.in. od ciężkości stanu chorobowego i wieku ciążowego.

Rzucawka

Rzucawka jest napadem drgawek toniczno-klonicznych oraz utratą świadomości występującym w przebiegu zespołu objawów ciężkiego nadciśnienia indukowanego przez ciążę. Napad drgawek kończy się śpiączką o różnym stopniu nasilenia i różnym czasie trwania. Rzucawka może wystąpić już w drugiej połowie ciąży, najczęściej jednak występuje w okresie okołoporodowym. Objawy mogące stanowić sygnał ostrzegawczy o grożącym wystąpieniu rzucawki to: bóle głowy w okolicy czołowej lub potylicznej, zaburzenia widzenia, bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty, znacznego stopnia pobudzenie i niepokój.

Leczenie rzucawki polega na przerwaniu drgawek, usunięciu/ złagodzeniu występujących objawów i jak najszybsze ukończenie ciąży. Rzucawka nadal stanowi jeden z głównych przyczyn umieralności ciężarnych i umieralności okołoporodowej płodów i noworodków.

Nadciśnienie tętnicze przewlekłe

Do rozpoznania nadciśnienia tętniczego przewlekłego upoważnia występowanie nadciśnienia tętniczego przed ciążą, wystąpienie nadciśnienia przed 20 tygodniem ciąży (przy braku patologi łożyska), utrzymujące się nadciśnienie po okresie połogu. Najczęściej (90%) jest to nadciśnienie pierwotne, w większości przypadków o charakterze łagodnym lub umiarkowanym. Rzadziej jest ono wynikiem chorób towarzyszących (zwężenie tętnicy nerkowej, endokrynopatie, zapalenie nerek) – nadciśnienie tętnicze wtórne, gorzej rokujące zarówno dla matki jak i dla płodu.

Postępowanie w przypadku nadciśnienia tętniczego przewlekłego zaczyna się już w okresie prekoncepcyjnym i polega na określeniu przyczyny i stopnia nadciśnienia tętniczego, wdrożenia odpowiedniego skutecznego leczenia hypotensyjnego (bezpiecznego dla ciężarnych). Ważnym elementem jest stosowanie odpowiedniej diety (niskosolna), aktywności ruchowej (zmniejszenie wagi ciała u kobiet z nadwagą), unikanie używek (alkohol, papierosy). W okresie ciąży ciężarne takie wymagają regularnej kontroli przebiegu ciąży wraz z oceną stanu płodu, stosowania odpowiedniego trybu życia (wypoczynek z ograniczeniem aktywności fizycznej).

Nadciśnienie tętnicze przewlekłe ze stanem przedrzucawkowym

Ta postać nadciśnienia charakteryzuje się gwałtownym wzrostem ciśnienia tętniczego, pojawieniem się białkomoczu i obrzęków u ciężarnych z istniejącym nadciśnieniem przewlekłym. U tych kobiet ryzyko stanu przedrzucawkowego wzrasta 2-5 krotnie.

Nadciśnienie tętnicze przemijające, lub póżne

Nadciśnienie tętnicze przewlekłe lub późne cechuje się wystąpieniem nadciśnienia w ostatnim okresie ciąży lub w połogu, które normalizuje się samoistnie w okresie połogu (tj. w ciągu ok. 4-6 tyg.). W tej grupie ciężarnych wzrasta ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego w przyszłości.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Sonda

In Vitro - za czy przeciw? Zagłosuj i wypowiedz się na naszym FORUM
 

Szukaj w naszym serwisie

| Kontakt | Reklama | Linki | Redaktor | Współpraca | Użytkowanie | Logo | Mapa strony | Partnerzy | Patronaty | Polityka cookies |

Planowanie ciąży, Objawy ciąży,  Ciąża, Przebieg CiążyKalendarz ciąży, Kalkulator ciąży, Kalkulator cyklu, Kalkulator płodnościCiąża tydzień po tygodniu, Badania w ciąży, Sex w Ciąży, Ciąża kalendarz ciążyPrzygotowania do poroduPoród, Połóg, Jestem mamąWcześniaki, Rozwój niemowląt, Dzieci 1-2, Filmy z poroduDieta, Moda,  Antykoncepcja, Niania, Mama w ciąży, Serwis dla kobiet w ciąży, Forum Ciąża, Pracowania krawiecka, Niemowle,

Wszystkie prawa zastrzeżone © Ebrzuszek.pl 2008

Wszelkiego rodzaju problemy związane z ciążą oraz zdrowiemuszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Porady zamieszczone w portalu www.ebrzuszek.pl mają charakter informacyjny i właściciele serwisu nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za szkody i straty wynikłe z zastosowania porad i informacji oraz błędów danych i nieaktualnych wiadomości zawartych na stronach portalu ebrzuszek.pl.