ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Zaśniad groniasty
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 

 ZAŚNIAD GRONIASTY ( Mola hydatidosa): Jest postacią choroby trofoblastycznej, o typie łagodnym, charakteryzującą się nieprawidłowym i nadmiernym rozrostem kosmków łożyskowych.

W efekcie tego kosmki łożyskowe przypominają wielkością i kształtem grona zawierające wodojasny płyn. Etiologia jest nieznana. Prawdopodobnie chodzi o wczesne zaburzenia rozwojowe jaja płodowego. Występuje z częstością ok.1/1000-2000 ciąż, najczęściej u kobiet poniżej 20 i powyżej 40 roku życia, aczkolwiek może wystąpić w każdym wieku.

Wyróżnia się zaśniad groniasty: całkowity i częściowy.
W zaśniadzie całkowitym ( częstszym ), pęcherzykowato zmienione są wszystkie kosmki. Genetycznie wszystkie komórki zawierają materiał pochodzący tylko od mężczyzny. W tej postaci zaśniadu brak jest zarodka.
W zaśniadzie częściowym, jedynie część kosmków ulega zwyrodnieniu. W tej postaci możliwa jest obecność zarodka, a nawet donoszenie ciąży i urodzenie żywego dziecka (jeżeli proces chorobowy obejmuje niewielką ilość kosmków).

Rozpoznanie opiera się na wywiadzie, badaniu ginekologicznym i wynikach badań dodatkowych. W badaniu ginekologicznym stwierdza się powiększenie macicy, większe, niż by na to wskazywał czas trwania ciąży. Nie stwierdza się oznak życia płodu : nie wysłuchuje się tonów serca płodu, kobieta nie odczuwa ruchów dziecka. W badaniu USG w jamie macicy stwierdza się torbielowate masy, w części przypadków dodatkowo występują torbiele jajników, mogące osiągać duże rozmiary. Charakterystyczny jest wysoki poziom Beta-HCG ( > 500tys j.m.). Często pierwszym objawem jest krwawienie z dróg rodnych.

Leczenie polega na całkowitym, dokładnym opróżnieniu jamy macicy. W celu stwierdzenia ewentualnych pozostałości po zaśniadzie, jak również celem wczesnego wykrycia mogących powstać na bazie zaśniadu zmian nowotworowych (rak kosmówki) wskazana jest ścisła kontrola po leczeniu i oznaczanie poziomu Beta-HCG.

Zaśniad groniasty inwazyjny

Zaśniad groniasty inwazyjny: powstaje na bazie zaśniadu groniastego (najczęściej całkowitego) lub jest od początku procesem inwazyjnym.

Rozpoznawany jest w przypadku stwierdzenia inwazji trofoblastu w mięsień macicy. Może przebiegać w sposób bardzo dynamiczny z krwotokami z dróg rodnych lub do jamy otrzewnej. Leczenie jest skojarzone : operacyjne i farmakologiczne.

Rak kosmówki

Rak kosmówki (chorioncarcinoma): złośliwa postać choroby trofoblastycznej, wykazująca tendencje do naciekania i skłonność do tworzenia przerzutów (do płuc, wątroby, nerek).Najczęściej rozwija się na bazie pozostałości po zaśniadzie groniastym, rzadziej po poronieniu czy prawidłowo przebiegającej ciąży.

Objawy kliniczne to: krwawienie z dróg rodnych utrzymujące się po opróżnieniu jamy macicy po poronieniu lub zaśniadzie, nieustępujące mimo leczenia. Macica pozostaje powiększona, miękka, nie obkurcza się prawidłowo. W przypadku obecności przerzutów dołączają się objawy z zajętych narządów. Poziom beta-HCG w surowicy pozostaje wysoki i narasta. W rozpoznawaniu pomocne są badania dodatkowe: USG, TK Rtg.
Leczenie: chemioterapia, ewentualnie leczenie chirurgiczne.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Sonda

In Vitro - za czy przeciw? Zagłosuj i wypowiedz się na naszym FORUM
 

Szukaj w naszym serwisie

| Kontakt | Reklama | Linki | Redaktor | Współpraca | Użytkowanie | Logo | Mapa strony | Partnerzy | Patronaty | Polityka cookies |

Planowanie ciąży, Objawy ciąży,  Ciąża, Przebieg CiążyKalendarz ciąży, Kalkulator ciąży, Kalkulator cyklu, Kalkulator płodnościCiąża tydzień po tygodniu, Badania w ciąży, Sex w Ciąży, Ciąża kalendarz ciążyPrzygotowania do poroduPoród, Połóg, Jestem mamąWcześniaki, Rozwój niemowląt, Dzieci 1-2, Filmy z poroduDieta, Moda,  Antykoncepcja, Niania, Mama w ciąży, Serwis dla kobiet w ciąży, Forum Ciąża, Pracowania krawiecka, Niemowle,

Wszystkie prawa zastrzeżone © Ebrzuszek.pl 2008

Wszelkiego rodzaju problemy związane z ciążą oraz zdrowiemuszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Porady zamieszczone w portalu www.ebrzuszek.pl mają charakter informacyjny i właściciele serwisu nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za szkody i straty wynikłe z zastosowania porad i informacji oraz błędów danych i nieaktualnych wiadomości zawartych na stronach portalu ebrzuszek.pl.