ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Niedrożność jajowodów
Oceny: / 2
KiepskiŚwietny 

Tę przyczynę rozpoznaje się u 25 proc. niepłodnych kobiet. Przeszły one najczęściej jedną lub kilka infekcji (stanów zapalnych) dróg rodnych takich, jak np. zapalenie przydatków. Stany zapalne prowadzą często do zgrubień ścian jajowodów , które w warunkach prawidłowych są elastycznymi rurkami, a w konsekwencji do powstania w nich zrostów, zamykających ich światło i odcinających plemnikom drogę do komórki jajowej która tą właśnie drogą w warunkach prawidłowych " wędruje" z jajnika do macicy na " spotkanie z plemnikiem ".

Diagnostyka
Najpopularniejsza metoda wykrywania niedrożności jajowodów to tzw.histerosalpingografia. Do jamy macicy wprowadza się pod ciśnieniem kontrast, doskonale widoczny na wykonywanym póżniej zdjęciu rentgenowskim. Jeśli droga wyznaczona przez kontrast urywa się w jajowodzie, nieznaczne podwyższenie ciśnienia pod jakim podawany jest kontrast, używany podczas badania, może powodować iż niewielki zrost w jajowodzie "rozkleja" się, dlatego histerosalpingografia bywa czasem także metodą terapeutyczną.

Leczenie
Jedną z metod terapeutycznych jest zabieg mikrochirurgiczny i tzw. plastyka jajowodów. Za pomocą mikroskopijnych narzędzi lekarze precyzyjnie przycinają zrosty i modelują zniekształcony jajowód tak, by odzyskał swój pierwotny kształt.
Zabiegi takie wykonuje się tylko w niektórych klinikach Akademii Medycznych w Polsce m.in. w Poznaniu, Białymstoku, Szczecinie i Gdańsku. Operacja nie jest jedynym wyjściem. Już ponad 40 procent ginekologów proponuje swoim pacjentkom z niedrożnymi jajowodami zapłodnienie pozaustrojowe in vitro. Jest ono wskazane szczególnie w przypadku kobiet po 35 roku życia. Jeżeli pacjentka decyduje się na taką próbę zajścia w ciążę, początkowo otrzymuje leki hormonalne, które mają spowodować aby jajnik pobudzony hormonalnie uwolnił jednocześnie nawet kilka dojrzałych komórek jajowych. Zostają one pobrane przy użyciu techniki którą można obrazowo opisać jako nakłucie jamy brzusznej i "zassanie" do specjalnie przygotowanego płynu. Następnie, poza organizmem kobiety zostają one zapłodnione poprzez "wstrzyknięcie" plemnika do ich wnętrza. Tak zapłodnione komórki zaczynają się dzielić i w ten sposób tworzą pierwsze stadium rozwoju - zarodek Kilka dni później przenosi się jeden, dwa lub trzy zarodki do macicy, gdzie po ich zagnieżdżeniu w śluzówce macicy dochodzi do dalszego rozwoju ciąży.
Zapłodnienie pozaustrojowe przeprowadzane są w Klinikach Akademii Medycznych w Białymstoku, Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Katowicach i we Wrocławiu oraz w prywatnej klinice "Novum" w Warszawie.
Koszt takiej próby zapłodnienia i dalszego rozwoju ciąży aż do zakończenia jej porodem, należy szacować na poziomie od 6 tys. zł. do 10 tys. zł.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Sonda

In Vitro - za czy przeciw? Zagłosuj i wypowiedz się na naszym FORUM
 

Szukaj w naszym serwisie

| Kontakt | Reklama | Linki | Redaktor | Współpraca | Użytkowanie | Logo | Mapa strony | Partnerzy | Patronaty | Polityka cookies |

Planowanie ciąży, Objawy ciąży,  Ciąża, Przebieg CiążyKalendarz ciąży, Kalkulator ciąży, Kalkulator cyklu, Kalkulator płodnościCiąża tydzień po tygodniu, Badania w ciąży, Sex w Ciąży, Ciąża kalendarz ciążyPrzygotowania do poroduPoród, Połóg, Jestem mamąWcześniaki, Rozwój niemowląt, Dzieci 1-2, Filmy z poroduDieta, Moda,  Antykoncepcja, Niania, Mama w ciąży, Serwis dla kobiet w ciąży, Forum Ciąża, Pracowania krawiecka, Niemowle,

Wszystkie prawa zastrzeżone © Ebrzuszek.pl 2008

Wszelkiego rodzaju problemy związane z ciążą oraz zdrowiemuszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Porady zamieszczone w portalu www.ebrzuszek.pl mają charakter informacyjny i właściciele serwisu nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za szkody i straty wynikłe z zastosowania porad i informacji oraz błędów danych i nieaktualnych wiadomości zawartych na stronach portalu ebrzuszek.pl.