ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Imię dla dziewczynki
Oceny: / 26
KiepskiŚwietny 
Imiona na literę A:

Ada - imię to pochodzi z języka starogermańskiego od słowa Adalheidis, które jest połączeniem dwóch innych słów "adal" - szlachetny, wspaniały oraz "heid" - rodzaj, typ. Ada to imię osoby delikatnej, powabnej, lubiącej piękne otoczenie i przyrodę. Bardzo łaknie wiedzy, gromadzi książki naukowe, a zwłaszcza filozoficzne. Posiada subtelne usposobienie i miły wygląd. Jest odważna i wrażliwa na społeczne zjawiska ludzkiego życia.
Imieniny: 23.III.; 6.IV

Adela - jedno z najstarszych imion germańskich, jest nawiązaniem do Adelajdy - żony Ottona Wielkiego. Do Polski imię to trafiło jednak z języka francuskiego. Adelajda jest wszechstronna, badawcza, ma krytyczny umysł i wielki temperament. Nie lubi krytyki, jest stała w przekonaniach, zna swoją wartość i jest jej świadoma. Nie boi się mówić prawdy prosto w oczy, jest prostolinijna i szczera. Imię Adela brzmi dźwięcznie, sprężyście przez co zachęca do życia aktywnego. Adele są naładowane energią, uwielbiają być w ruchu (zazwyczaj mają wrodzone zamiłowanie do sportu). Adela dąży do doskonałości w każdej dziedzinie swojego życia, zawsze chce być pierwsza i najlepsza. Chętnie podejmuje rywalizację o miejsce na życiowym podium.
Imieniny: 23.XI

Adelajda - imię pochodzenia niemieckiego - Adal-hait - oznaczało osobę o szlachetnym usposobieniu i obliczu. Jedno z najstarszych imion pochodzenia niemieckiego. Osoba obdarzona tym imieniem jest delikatna, kulturalna, powabna, lubiąca przyrodę. Adelajda jest bardzo kobieca, kokieteryjna i zmysłowa. Bardzo łaknie wiedzy, ambitna. Jest stała w trwaniu przy swoim zdaniu, ma zrównoważony charakter, który pozwala na właściwe osądzenie sytuacji. Bardzo subiektywne, patrzy na wszystko z własnego punktu widzenia. Ma dużą pewność siebie, choć rzadko ją okazuje. Jest nadzwyczaj pamiętliwa. Jeśli ktoś "zajdzie jej za skórę". Adelajda nie może usiedzieć w miejscu! Jest uczuciowa, ale nie okazuje tego. Jest bardzo zaborcza.
Imieniny: 30.I; 5.II; 12.XII; 16.XII

Adrianna - imię żeńskie, pochodzi od łacińskiego słowa Adrianus - należący do miasta Arii w Pinceum w środkowo-wschodniej Italii, jest to żeńska forma imienia Adrian. Nie ma najłatwiejszego charakteru. Adrianna to natura skłonna do wygód, kochająca luksus, zbytek, błyskotki i materialne bezpieczeństwo. Nie ulega wpływom. Gdy coś postanowi, jest nie tylko trudno, ale i niebezpiecznie namawiać ja do zmiany decyzji. Posiada niezachwianą pewność siebie, rzadko ufa innym. Jest bardzo subiektywna, widzi wszystko po swojemu. Ma gorący temperament, częściej kieruje się emocjami niż rozumem. Bywa zazdrosna. Jest dobrym wykładowcą. Potrafi z klasą prowadzić dom i przyjmować gości.
Imieniny: 4.III; 5.III; 8.VII; 8.IX

Agata - imię pochodzi z języka greckiego agathé i oznacza dobroć. Twarde brzmienie imienia przypomina wojskową komendę! Dlatego Agaty nie lubią czekać, biorą życie w swoje ręce, działają szybko i zdecydowanie. Do celu zmierzają zawsze najkrótszą drogą, wiedzą czego chcą. Często stają się głową rodziny, dużo wymagają od siebie. Nie rozpieszczają jednak innych, potrafią stawiać warunki bo uważają, że wiele im się od życia należy. Imię to jest odpowiednie dla osób samodzielnych, przywykłych do decydowania o sobie i innych, stanowczych i nie lękających się trudnego życia. Imię Agata silnie działa na charakter dziewczynki, a później kobiety, która je nosi. Agata optymistycznie patrzy na świat, lubi otaczać się ludźmi, nie cierpi nudy. Agata to osoba uzdolniona artystycznie, obdarzona talentem szczególnie w zakresie literackim. Pomysłowość i wspaniałe poczucie humoru, a także dyplomacja ułatwiają jej stosowne wychodzenie z trudnych sytuacji życiowych.
Imieniny: 5.II; 14.XI

Agnieszka - po łacinie Agnes, pochodzi od greckiego słowa "hagn" czyli "czysta, nieskalana". Ze względu na dużą ilość zdrobnień (m.in. Agnisia, Aguś, Agusia, Jagienka) imię to jest chętnie nadawane dzieciom. Osobę o takim imieniu cechuje odwaga i niezależność w działaniu. Siła charakteru, otwarty umysł, rozsądek i zawodowa sprawność pozwalają młodej dziewczynie szybko uzyskać życiową samodzielność. Silna osobowość, często przypisywana mężczyznom, nie przeszkadza Agnieszkom w byciu prawdziwą kobietą. Kiedy trzeba, potrafi kokietować i być prawdziwą ozdobą swojego mężczyzny. Agnieszka, zgodnie z magią swojego imienia, długo zachowuje młodość. W życiu rodzinnym hołduje wielkim ideałom. Cechuje ją duże poczucie obowiązku wobec innych co czyni ją dobrą nauczycielką i wzorową matką.
Imieniny: 21.I; 28.I; 20.IV; 17.VI

Aldona - pochodzenie imienia nie jest dokładnie znane (wg niektórych źródeł imię pochodzi z Litwy, a spopularyzowane zostało przez Adama Mickiewicza w poemacie "Konrad Wallenrod"). Aldona jest kobietą dumną i niezależną. Cechuje ją zasadniczość, duma i niezależność. Jest przedsiębiorcza i energiczna co pozwala jej radzić sobie w najbardziej ekstremalnych sytuacjach życiowych. Patrzy na życie z wysoka (podobnie jak mickiewiczowska Aldona z okien swojej wieży). W życiu osobistym delikatna, zdolna obdarzyć kogoś głębokimi uczuciami.
Imieniny: 10.IX; 11.X

Aleksandra - żeńska odmiana imienia została utworzona od greckiego imienia męskiego Aleksander już w starożytności i oznacza obrońcę mężów stanu, rycerzy. Aleksandra to osoba niezależna, ambitna, uparcie dążąca do wyznaczonego celu. W życiu zawodowym nastawiona na rozwój i osiągnięcia, mierzy wysoko, jest odpowiedzialna i zdyscyplinowana. Cechuje ją sprawiedliwość i prawdomówność, co w życiu sprawia jej wiele kłopotów. Ponieważ jest typem towarzyskim, a zarazem posiadającym uzdolnienia kierownicze, ma często konflikty z otoczeniem.
Imieniny: 20.III; 18.V

Alicja - imię pochodzi z języka angielskiego, prawdopodobnie jako odmiana innego imienia - Aleksji, Aleksandry lub Elżbiety. Swoją popularność Alicja zawdzięcza przede wszystkim książkom dla dzieci m.in. "Elementarzowi" Mariana Falskiego czy też "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carolla. Imię przeznaczone jest dla osób ciekawych świata, lubiących zdobywać nowe doświadczenia, przeżywać przygody. Alicja jest samodzielna, polega na własnej inteligencji i siłach. Duża chęć nieustannego poznawania świata i ludzi nie pozwala jej zatrzymać się na dłużej w jednym miejscu. Wykazuje zdolności do uczenia się języków obcych. Zmienia zainteresowania, lektury i znajomych. Prywatnym życiem Alicji rządzi rozsądek i racjonalizm. Pani zadbanego, ale bardzo prosto i wygodnie urządzonego domu. Bardzo oddana rodzinie. Świetnie gotuje. Umie również znaleźć się w towarzystwie różnego rodzaju, potrafi szybko dostosować się do sytuacji, ale jest asertywna. Kiedy trzeba potrafi powiedzieć NIE!
Imieniny: 18.V; 21.VI

Alina - pochodzenie imienia nie jest znane (niektóre źródła podają, że imię pochodzi z języków germańskich, inne uznają, że imię Alina jest poboczną formą imienia Helena, znanego w XVI w. w Czechach jako imię Halena lub Alena). W Polsce imię Alina stało się słynne dzięki sztuce scenicznej Juliusza Słowackiego "Balladyna", gdzie Alina jest dobrą i ufną siostrą ambitnej i zbrodniczej Balladyny. Alinę cechuje szczerość i prawdomówność. Widzi ona świat w jasnych, pogodnych barwach, jest optymistką i wierzy, że ludzie są lepsi niż w rzeczywistości. Łatwo wybacza innym ich winy i grzeszki. Ceni sobie piękno, harmonię, poprawne i przyjazne stosunki z ludźmi, a także kulturę i bezpieczeństwo. Nie znosi kłamstwa, plotkarstwa, przemocy i rywalizacji, hałasu i nieporządku. W życiu prywatnym oddana rodzinie, lubi znaleźć wsparcie na męskim silnym ramieniu.
Imieniny: 16.VI; 16.XII

Aneta - imię pochodzi z języka hebrajskiego od słowa Channah, które oznacza łaskę i wdzięk. Aneta jest pełna arystokratycznego dostojeństwa, przestrzega dobrych manier, przywiązuje uwagę do właściwego zachowania się przy stole, uczy szacunku wobec starszych. Osoba niezwykle oddana współmałżonkowi, dzieciom i całemu domowi. Nie przecenia towarzystwa, lecz także nie stroni od znajomości. Wrażliwa na uroki krajobrazu i piękna wnętrz domowych. Lubi spokój, zgodę i harmonię we własnym środowisku. Anety są często uzdolnione artystycznie, zwłaszcza muzycznie. Posiada umiejętności naśladowcze.
Imieniny: 16.VI; 17.VII

Angelika - imię pochodzi z łaciny od "angela" - anielska oraz angelus - posłaniec, zwiastun, anioł. Angelika jest osobą miłą, życzliwą dla innych, posiadająca dużo subtelności i wdzięku. W życiu kieruje się bardziej sercem niż rozumem. Ceni sobie zgodę, kompromis i harmonię. Andżeliki mają swoje ideały i dążą do tego, aby wszystko wokół nich było "jak z obrazka". Unikają bałaganu, chaosu, pośpiechu, wszelkich sytuacji niejasnych i nieokreślonych, a także nieczystych myśli. Najlepiej czują się tam, gdzie pozostały jeszcze ślady dobrych obyczajów i arystokratycznych manier. Imię to skłania do doskonalenia zawodowego, które pozwoli obcować z pięknem, harmonią i sztuką, tak więc Andżeliki zazwyczaj studiują na artystycznych uczelniach, a jeśli już na politechnice - to architekturę.
Imieniny: 4.I; 27.I; 17.VIII

Aniela - to imię ma swój rodowód we włosko-łacińskim języku, a oznacza posłannictwo, wywodzi się jednak od greckiego Angelus - poseł. Osoba posiadająca to imię jest miła i posiada sporo subtelności wdzięku. Jest również marzycielska i delikatna. Dba niezwykle o swoją sympatyczną, ale za to często prostą powierzchowność. Cechuje ją dobroć i życzliwość dla ludzi. Jakże często kieruje się bardziej sercem niż rozumem. Jej emocjonalna osobowość sprawia, że przeżywa mocno wszystkie wzloty i upadki. Nie posiada zbyt silnej woli, dlatego łatwo ulega wpływom otoczenia. Jej atutami są wrażliwość i rzadko spotykany wdzięk osobisty. Może odnosić sukcesy jako aktorka.
Imieniny: 4.I; 27.I; 28.III; 30.III; 1.V; 31.V; 10.VII; 18.XI

Anita - imię to pochodzi z języka hebrajskiego Jehu - Jahwe oraz Channah - łaska. Anita jest osobą wyrachowaną i bardzo egoistyczną w postępowaniu. Na zewnątrz miła, czarująca, kusząca gładkim sposobem bycia i przyjaznym spojrzeniem. Cechująca ją łatwowierność powoduje, że natrafia w życiu na wiele trudności i kłopotów. Nie śpieszy się z założeniem rodziny. Dom, mąż i dzieci nie mają dla Anity kluczowego znaczenia. Osobowość Anity jest skomplikowana i trudna do poznania.
Imieniny: 26.VII; 17.VIII

Anna - imię pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza "łaskę" lub "wdzięk", co w tłumaczeniu brzmi "pełna wdzięku". Z powodu długowiecznej tradycji oraz dużej ilości zdrobnień - imię to jest bardzo chętnie nadawane małym dziewczynkom. Anny nie sprawiają kłopotów wychowawczych, chętnie naśladują dobre przyzwyczajenia swoich matek i babć. Imię, często przekazywane z pokolenia na pokolenie, tworzy w rodzinie swoistą żeńską dynastię. Ciepło i pozytywna energia, które emanują z dźwięków tworzących słowo Anna, podświadomie sugerują, że osoba o takim imieniu jest opiekuńcza i bardzo troskliwa. Zwykle mocno stoją na ziemi i służą radą, pomocą i opieką swoim bliskim. Wiele ważnych dla Anny spraw dzieje się po prostu... w jej rodzinie. I zwykle w swoim rodzinnym kręgu Anna jest postacią centralną i wokół niej obraca się życie domu i jego przyjaciół. Małe Anie raczej nie buntują się i nie próbują życia sobie wymyślać na własną rękę. Anna to osoba praktyczna i dążąca wytrwale do wyznaczonego celu. Zrównoważenie i optymizm pozwalają jej zachować spokój nawet w ekstremalnych warunkach. Anny dobrze radzą sobie w życiu zawodowym. Gruntowne wykształcenie w konkretnej dziedzinie może uczynić z nich wybitnych specjalistów w wybranych dziedzinach.
Imieniny: 26.VII; 7.VIII

Imiona na literę B:

Balbina - imię pochodzenia łacińskiego, od imienia męskiego Balbus, czyli jąkała. Balbina natomiast nie ma nic wspólnego z tą wadą, jest bowiem osobą elokwentną, ceniącą piękną mowę i umiejącą barwnie się wyrażać. Posiada dobry, dźwięczny i łagodny głos, może być aktorką, oratorem lub lektorem radiowym lub wykładowcą w szkole. Jest nadmiernie zaborcza. Pociąga ją wszystko, co związane z podróżami, a także zawody medyczne i para medyczne. Pragnie niezależności, szuka przygód. Niezbyt skłonna do zakładania rodziny, a jeżeli już się zdecyduje, to jest dobrą matką i żoną. Troskliwie dba o dzieci.
Imieniny: 31.III; 2.XII

Barbara - imię pochodzi z języka greckiego od barbaros - barbarzyński, obcy, człowiek spoza rzymsko-greckiej kultury. Barbara jest typem kobiety niezależnej, pewnej siebie i do perfekcji szlachetnej. Ma ciekawą osobowość, jest uczuciowa i spokojna. Interesuje się sztuką, lubi kontakt z naturą. Od wysoko cywilizowanego środowiska woli wędrówki po polach i lasach, mgły, poranne chłody i dotyk ziemi pod bosą stopą. Zawsze pozostaje lojalna wobec przełożonych, wierna swym życiowym zasadom, ciągle poszukująca dobrych rozwiązań trudnych spraw życiowych. Jest wzorową matką i dobrą przyjaciółką męża. Bardzo czuła na krzywdę ludzką. Stosunek Barbary do swoich najbliższych jest szczególny. W neutralnych warunkach nie wykazują nadmiernego zainteresowania życiem najbliższych, nie ingerują w nie. Jednak gdy dostrzegają jakiekolwiek niebezpieczeństwo, budzą się w nich uczucia opiekuńcze i poczucie odpowiedzialności. W razie jakiegoś zagrożenia gotowe są walczyć jak lwice. Silny jest u nich instynkt macierzyński.
Imieniny: 4.XII

Beata - po łacinie "szczęśliwa, błogosławiona", czyli ktoś, komu los sprzyja i dopisuje dostatek. Beata to osoba, której pisana w życiu jest stabilizacja i dobrobyt. Beata dba o wygody - o to, by naokoło niej było przytulnie i zacisznie. Beaty mają wrodzone zamiłowanie do piękna, znają się na sztuce, a często same, oprócz dobrego gustu, mają uzdolnienia muzyczne i plastyczne. Wielką też uwagę zwracają na dobór swoich przyjaciół, bo chociaż są z natury towarzyskie, to nie z każdym (i nie z pierwszym lepszym) będą spędzać wieczory. Imię to chroni przed skrajnościami, przesadą i brakiem umiaru. Tak więc chociaż mają wrażliwe serca, to dalekie są od przesadnej czułostkowości. Są znakomitymi towarzyszkami życia, ale chętnie wyjdą za mąż za kogoś, kto zwolni je od zbyt męczącej walki o byt.
Imieniny: 8.III; 29.VIII; 6.IX; 22.XII

Bernadetta - imię pochodzenia francuskiego. Nadanie go małej dziewczynce wzmacnia u niej cechy takie jak: wrażliwość, zdolność do empatii, świadomość własnego życia duchowego. Rozwija również zdolności artystyczne. Bernadetty to kobiety szlachetne, filantropki, niezwykle religijne, wrażliwe na troski drugich osób. Mają skłonności do ascetyzmu. Wysoko cenią sobie własne imię, mają wyostrzone poczucie odpowiedzialności. Wrażliwe na sztukę, ujawniają w późnym wieku swój talent artystyczny. Niezbyt chętnie wychodzą za mąż, cenią sobie wolność osobistą.
Imieniny: 11.II; 18.II; 16.IV

Blanka - imię pochodzi z języków germańskich: jasna, biała. Imię to, które w Polsce zdarzało się w średniowieczu prawdopodobnie zaczerpnięte było z rycerskich romansów. Sporadycznie występujące w naszych czasach.
Imieniny: 1.XII

Bronisława - to imię jest słowiańskie, a znaczy tyle co bronić swojej dobrej sławy. Czynili to z dużym skutkiem słowiańscy rycerze noszący dumnie to imię. Kobiety Bronisławy nie troszczą się o swą sławę. Jest gadatliwa, plotkarska, lubi komfort życia za wszelką cenę. Przy tym posiada umysł twórczy, który wsparty dużą siłą witalną, przynosi dobre efekty. Posiada zdolności organizatorskie, potrafi przeanalizować zjawiska i tak nimi pokierować, by przyniosły rezultat. Jest miła, zbyt nie można na niej polegać, lubi gry.
Imieniny: 1.IX

Brygida - imię Brygida pochodzi z języka staroislandzkiego, gdzie brygid oznacza wysoka, wielka, potężna, wzniosła, dostojna. Jest uwodzicielską kobietą, pełną majestatu. Jest skryta i trochę nieśmiała. Gdy się do kogoś przywiązują, to na długo, albo nawet na zawsze. Dlatego wykazują wiele ostrożności i rezerwy przy wyborze. Nieraz przez długie lata czekają na księcia z bajki. Przywiązują dużą wagę do przyjaźni, zarówno z mężczyznami, jak i z kobietami. Szczęśliwe małżeństwo albo interesujący zawód będą dla Balbiny motorem działania.
Imieniny: 1.II; 23.VII; 8.X 

Imiona na literę C:

Cecylia - imię wywodzi się od łacińskiego przymiotnika caecus - ciemny, wątpliwy. Na przekór znaczeniu imienia Cecylia idzie przez życie z podniesioną głową i dumną miną. Lubi ciężkie zajęcia, chętnie prowadzi dom, kocha rodzinę. Często przyjmuje na siebie dużą odpowiedzialność za powierzone do wykonania zadania, z czego wywiązuje się wzorowo. Jest towarzyska, ceni ubiór swych przodków, często podejmuje w domu gości, sama lubi także składać wizyty.
Imieniny: 22.XI

Celina - imię pochodzenia łacińskiego od słowa cealum - niebo. Osoba je nosząca jest stałego charakteru, lubi dźwigać odpowiedzialności, bardzo ceni sobie, gdy jej porady służą drugim. Ma silny głos, dlatego realizuje swoje zamiłowanie do przewodzenia innym. Prezentuje się w każdej sytuacji korzystnie. Jest uwrażliwiona na kolory, rytm i poczucie piękna - często swoje uzdolnienia artystyczne, a zwłaszcza aktorskie realizuje z dużym powodzeniem.
Imieniny: 21.X; 5.XII; 15.XII

Czesława - imię słowiańskie, oznaczające tą, która ma czcić, szanować dobrą sławę i cześć. Kobieta z tym imieniem jest dobrą żoną i matką, dba o dom rodzinny. Troszczy się także, by dobre imię jej dzieci było trwałe. Cechuje ją dbałość o honor swój i rodziny. Jest altruistką, pomaga innym. W życiu jest towarzyska, posiada łagodny charakter. Lubi nieustanny kontakt z ludźmi, a także prace z nimi.
Imieniny: 12.I; 12.XI

Imiona na literę D:

Dagmara - imię skandynawskie (duńskie) w tłumaczeniu oznacza "sławny dzień". Dagmara to osoba niezwykle optymistycznie nastawiona do życia, zapalona poszukiwaczka przygód. Nie znosi nudy i bezczynności. Namiętnie uprawia sport. Często przejawia talenty humanistyczne i zdolności manualne. Mają bogate życie wewnętrzne i zazwyczaj wszechstronne zainteresowania. Dagmary to natury romantyczne. Pociąga je wszystko, co głębokie, tajemnicze, co budzi nieziemskie dreszcze. Wiele z tego, co dzieje się w głębi ich dusz, pozostaje ich tajemnicą, zaś najbliżsi mogą obserwować tylko skutki ich wewnętrznych odkryć, burz i oświeceń. Dagmary często swoimi decyzjami zaskakują swoje otoczenie. Są niezależne lub nawet nieobliczalne: mało cenią sobie rozsądek i rozwagę, kierują się sobie tylko znanymi racjami. Zwykle przy tym ufają swej intuicji, która ich nie zawodzi. Stać ją na wiele a jej pewność siebie wzbudza uznanie i podziw. Chętnie udziela się towarzysko, wyróżnia się świetnym poczuciem humoru. Nieustannie kręci się wokół niej kilku wielbicieli, często ulega porywom zachwytu i fascynacji. Często zakochuje się, jest bardzo impulsywna, kocha i nienawidzi z jednakową siłą.
Imieniny: 12.XII

Daniela - imię pochodzi z języka hebrajskiego, gdzie Danijel oznaczało sędzią moim jest Bóg lub (według tekstów arkadyjskich) - potężny jest mój Bóg. Osoba obdarzona tym imieniem jest zaradna, odpowiedzialna, jest dobrym organizatorem. Do ludzi podchodzi z rezerwą. Daniela sprawia wrażenie, że woli innych zagonić do pracy, niż sama pracować. Nie ma wielkich ambicji, ale wie, jaką drogę obrać. Lubi sport, jest doskonałą pływaczką. Wszystko, co związane z elektroniką, radiem i telewizją, może przynieść sukces Dannieli. Jest zawsze gotowe do wyświadczenia przysługi, nawet jeśli robi to z myślą o odwzajemnieniu... Wspaniała gospodyni, przyjmuje gości z wielkim wdziękiem, potrafi pozostać trochę w cieniu, by nie zaćmiewać swą osobą gości.
Imieniny: 10.XII; 11.XII

Danuta - imię pochodzenia litewskiego, spopularyzowane przez Henryka Sienkiewicza w powieści "Krzyżacy". Przeznaczone jest dla ludzi samodzielnych, zaradnych i pewnych siebie. Zgodnie z tym, imię to zwykle jest nadawane dziewczynkom, które jako dzieci są ruchliwe i psotne - wyrastają na kobiety o żywym usposobieniu, energiczne i pełne inicjatywy. Natura stwarza Danuty na ludzi czynu, do czego mają one liczne predyspozycje. Są śmiałe, przebojowe i nie lękają się wygłaszać własnego zdania. Mają mnóstwo przyjaciół i potrafią się znaleźć w każdym towarzystwie i każdej sytuacji. Lubi znajdować się w centrum zainteresowania, niekiedy błyszczeć. Do małżeństwa i rodziny a także ciepła domowego nie przywiązuje zbyt dużej wagi. Jest zwolenniczką różnych atrakcji miłosnych. A ponieważ nieraz próbuje wnikać w tajemnicę wiary, popada w depresję psychiczną, której koniec znajduje w twórczości muzycznej.
Imieniny: 3.I; 16.II; 24.VI; 1.X

Daria - to żeńska odmiana imienia Dariusz, imienia perskich królów, którym marzył się podbój świata. Istnieje też drugie "wcielenie" tego imienia: Daria mianowicie to rosyjskie zdrobnienie od Doroty. Imię Daria, w naszym języku kojarzy się z "darami", a więc hojnością, niewątpliwie obdarza dużą wewnętrzną swobodą, niezależnością, odwagą. Daje rozmach w snuciu planów i śmiałość przy wprowadzaniu ich w życie. Daria chętnie marzy, wytycza sobie cele i przystępuje do ich realizacji. Chociaż marzycielka, nie wierzy w przesądy. Lubi nowoczesność, przestrzeń i bez ograniczeń mówi to, do czego jest przekonana.
Imieniny: 25.X

Delfina - imię to pochodzi od greckiego słowa delphis, które znaczy delfin. Delfiny na ogół są przedwcześnie dojrzałe, zdyscyplinowane, mają poczucie etyki zawodowej. Kieruje się raczej rozumem niż intuicją. Mają gorący temperament, często wybuchają, są nerwowe. Są przede wszystkim strażniczkami domowego ogniska, i co za tym idzie, cudownymi matkami rodziny. Kobiety obdarzona tym imieniem ogół nie cierpią flirtów i wszelkich igraszek z uczuciami.
Imieniny: 9.XII

Diana - imię rzymskiej bogini łowców, księżyca, lasów, opiekunki zwierząt, a także pani płodności. Zaczęto je nadawać na początku XIX wieku wraz z modą na imiona klasyczne. Imię Diana u nas jest rzadko spotykane, za to ogromnie popularne jest w Anglii i w Stanach Zjednoczonych - znane tam jako: "Dajana". Rodzice, którzy nadali swojej córeczce imię Diana mogą spodziewać się, że dziewczynka szybko osiągnie samodzielność i niezależność. Jako że biologiczna Diana była boginią, która strzegła tajemnic przyrody, tak więc Diany mogą odziedziczyć po niej zamiłowanie i talent do biologii, medycyny czy zielarstwa. Diana jest optymistyczna i energiczna, łatwo zjednujące sobie przyjaciół i łatwo sięga po sukcesy zawodowe.
Imieniny: 13.VIII

Dominika - imię pochodzi z łaciny od "dominicus" co oznacza "Pański, należący do Boga". Osoba bardzo religijna, w przekonaniach konserwatywna, w działaniach zachowawcza. Mimo że umysł jej otwarty jest na nowe pomysły, to pozostaje krytyczny w stosunku do niejasnych sytuacji. Woli poczekać i sprawdzić, niż działać i sparzyć się. Dominiki są wrażliwe. Każda krytyka skierowana pod ich adresem może wytrącić z równowagi, prowadzić do zwątpienia we własną wartość, czy też wprowadzić melancholię. Dominikę cechuje wysoce rozwinięty dar współczucia i współodczuwania. Dominika jest przeciętną żoną i matką, ale świetną kochanką.
Imieniny: 6.VI; 6.VII

Dorota - Dorota (Doro-thea), jak i drugie podobne imię, Teodora, znaczy po grecku - dar bogów. Z pewnością na początku imię takie nadawano dziecku szczególnie upragnionemu. Doroty są niezależne i często się zdarza, że swoimi poglądami i sposobem życia wręcz wyprzedzają czasy, w których przyszło im żyć. Charakter kobiety o tym imieniu jest nierówny, wybuchowy, skłonny do zajmowania stanowiska wręcz skrajnego. Dorota jest w zasadzie kobietą wszechstronną. Lubi zmiany w życiu, kocha przyjaciół, wiele podróżuje i łatwo przystosowuje się do nowych warunków. Nie jest dobrym partnerem w rodzinie, gdyż żyje zwykle na swój własny sposób i często gdzieś na uboczu. Wokół siebie stwarza świat tylko jej bliski, często dziwny dla innych ludzi. Doroty często uskarżają się, że tak naprawdę nikt nie rozumie ich duchowych potrzeb.
Imieniny: 6.II; 25.VI; 7.VIII; 5.IX

Imiona na literę E:

Edyta - imię to pochodzi z języka staroangielkiego "ead" - pomyślność, szczęście, dobrobyt, bogactwo oraz "gyth" - walka. Imię Edyta nadawane było niegdyś dziewczynkom, które miały przynosić szczęście i powodzenie wojownikom. Edyty cechuje wewnętrzny spokój i równowaga oraz stałość uczuć. Kobiety obdarzone tym imieniem są obowiązkowe i dobrze zorganizowane, wierne nie tylko swoim ukochanym, ale i własnym zasadom, a także mają dobrze określony pomysł na życie. Edyty są nosicielkami porządku i dyscypliny. Dzięki nim dom rodzinny (albo firma, w której pracują) nabiera pozytywnej atmosfery.
Imieniny: 9.VIII; 16.IX

Eleonora - imię Eleonora pochodzi z języka hebrajskiego i arabskiego, gdzie eli oznacza Bóg a or - światło, Bóg mi światłem. Imię używane w wielu krajach. Eleonora ma wrodzone uzdolnienia kierownicze. Osoba obdarzona tym imieniem ma silny charakter, silną wolę oraz duże poczucie sprawiedliwości. Czyta dużo książek. Ma skłonność do zaniedbywania rodziny, nie znosi sprzeciwu.
Imieniny: 21.II

Eliza - imię Eliza to krótszy wariant Elżbiety. Skrót ten powstał w Niemczech lub w Anglii, ale samo imię pochodzi z języka hebrajskiego, gdzie, jako "Elisheba" znaczyło "Bóg moją doskonałością" czy też "Bóg mój przysięgą ". Eliza posiada duże zdolności przywódcze, umie rozkazywać, jest asertywna. Na zewnątrz pełna majestatu, nosi głowę wysoko, ciosy przyjmuje z honorem i godnością. Kobiety o tym imieniu, chociaż obdarzone nutą romantyzmu, skłonne są też do nadmiernego przejmowania się kłopotami i obowiązkami. Życie często biorą nadmiernie serio, a swoje decyzje podejmują na zasadzie "wszystko albo nic", bez kompromisów.
Imieniny: 14.VI; 17.VIII; 2.IX

Elżbieta - imię pochodzi z języka hebrajskiego, gdzie "Elisheba" znaczyło "Bóg moją doskonałością" czy też "Bóg mój przysięgą". Ela nie boi się życiowych wyzwań. Na drodze do sukcesu nie przeszkadzają jej ani ludzie, ani drobne potknięcia. Wiele wymaga od siebie i od otoczenia. Lubi być otaczana przez mężczyzn, którym imponuje swoją tajemniczością, dyplomatycznym i niezależnym trybem życia. Jest osobą dystyngowaną, o dużej kulturze osobistej i klasie. Nie ujawnia nikomu swych osobistych spraw. Jest dyskretna. W stosunku do obranej idei jest lojalna. Choć bardzo lubi wolność myśli, to jednak daje się ponosić ideom głoszonym przez przystojnych mężczyzn. Kocha naturę, uwielbia piękne krajobrazy.
Imieniny: 18.VI; 4.VII; 8.VII; 21.X; 5.XI; 14.XI; 19.XI

Emilia - imię wywodzi się od łacińskiego słowa "aemulus" - znaczącego tyle, co "gorliwa", ta, która się stara". Kobieta o tym imieniu jest wrażliwa, spokojna a jednocześnie odważna i pełna temperamentu. W sumie natura bardzo niespokojna, o charakterze nierównym. Jest bardzo towarzyska, ma poczucie humoru, ceni życie artystyczne, kocha muzykę. Ceni także przyrodę. Emilie są stałe w uczuciach, przywiązane do rodziny, przyjaciół i sąsiadów. Opiekuńczość to ich silna cecha charakteru. Magiczny sens imienia Emilia to: wierność, stałość, służenie pomocą, gotowość do poświęceń.
Imieniny: 30.IV; 23.V; 24.VI; 30.VI; 19.VIII; 24.VIII; 24.XI

Estera - imię pochodzi z języka perskiego, gdzie ester oznacza gwiazda. Imię Estera nosiła żona króla perskiego Kserksesa I ze starego testamentu. Kobieta nosząca to imię jest ambitna, pełna pomysłów. Ma duże poczucie humoru, jest pewna siebie. Jest nieufna w miłości i przyjaźni, deklarują swą przyjaźń dopiero gdy przekona się bezinteresownym przywiązaniu innych. Estera nie ulega wpływom, trudno nakłonić ją do, zmiany decyzji, nawet jeśli była niesłuszna. Bardzo wcześnie zyskuje niezależność.
Imieniny: 24.V; 7.VII

Ewa - imię pochodzi z języka hebrajskiego "hajja" "hawwa" co oznacza "być", "żyć". Ewę cechuje wrodzona inteligencja i mądrość życiowa. Ma ona wzniosłe ideały, stara się być samodzielna w myśleniu i działaniu. Odpowiedzialność to jej drugie imię. Podejmuje przemyślane decyzje, kieruje się rozsądkiem. Jest często altruistką, poświęcająca wiele swych sił i czasu ludziom potrzebującym pomocy. Nigdy nie narzuca się innym. W miłości jest zmienna.
Imieniny: 24.XII

Ewelina - imię przeznaczone dla osób pełnych życia, werwy i zapału. Ewelina, z natury samodzielna i ciekawa świata, ma zawsze wytyczony cel działania, który konsekwentnie i z sukcesem realizuje. Nie znosi ograniczeń, źle czuje się w roli kogoś podporządkowanego. Pociąga ją ruch i ciągłe zmiany w otoczeniu. Ma w sobie mnóstwo energii, ale trudno jej się skupić na długotrwałym, monotonnym działaniu. Łatwo pnie się w górę, dzięki czemu osiąga sukcesy zawodowe. W życiu wszystkiego musi spróbować: zarówno tego, co wolno, jak i zakazanych owoców. Życie w parze z Eweliną nie jest łatwe i jej mężczyzna musi być stale przygotowany na niespodzianki, które bez wątpliwości mogą być bardzo miłe.
Imieniny: 26.V; 24.XII 

Imiona na literę F:

Flora - imię pochodzi z łaciny, gdzie flos, floris oznacza kwiat, natomiast florus, florens - kwitnący. Flora była rzymską boginią wiosny i kwiatów. Imię oznaczające osobę, która jest kwitnąca. Flora to kobieta o bardzo dużej pobudliwości, szalenie aktywna, nieufna jak lis. Jednak nieufność często przechodzi w ironię, gdyż lubi kpiny. Flora błyszczy w towarzystwie. Oddana żona i matka.
Imieniny: 29.VIII; 24.XI

Felicja - to imię wywodzi się z języka łacińskiego, a oznacza mądrość. Felicja jest osobą poszukującą wiedzy, chętnie studiującą nauki związane ze sztuką (architektura, muzykologia, teatrologia). Z zasady natura szlachetna, pełna chęci i woli służenia innym, śpieszy z radą w każdej sytuacji. To, co czyni, robi z rozwagą, niezwykle odpowiedzialnie. Stała w uczuciach. Pielęgnuje życie rodzinne, ceni dom i rodzinę, dba o dzieci.
Imieniny: 24.I; 7.III; 23.III; 27.IV

Franciszka - imię pochodzące od germańskiego franc, czyli wolno urodzony. Przeznaczone jest dla osób szlachetnych, wrażliwych na ludzkie krzywdy. Franciszka jest typem altruisty, dużą część swojego życia poświęca innym, służąc radą i pomocą. Aktywnie uczestniczy w inicjatywach o charakterze społecznym. Własne życiowe problemy traktuje z przymrużeniem oka, nieraz ciężkie chwile uprzyjemnia sobie żartobliwym traktowaniem dolegliwości. Ceni sobie humor. Jest wzorową matką i panią domu.
Imieniny: 9.III; 21.VIII; 22.XII

Imiona na literę G:

Gabriela - imię pochodzenia hebrajskiego - "Gabriel" - oznacza "mąż Boży". Gabriela jest z natury szlachetna i uczynna, służy innym dobrą radą i pomocą. Ma chłonny umysł, szerokie horyzonty, jest pomysłowa i zaradna. W życiu zawodowym lubi przywodzić. W domu przeciętna współmałżonka, ale dobra matka. Zachwyca ją wszystko, co piękne i pozostaje w harmonii z otoczeniem. Ma uzdolnienia artystyczne. Wskazane są dla niej wszelkie zawody związane z tworzeniem nowych przestrzeni, czy to dosłownie jako architekt, czy też bardziej metaforycznie - jako pisarz i muzyk.
Imieniny: 27.II; 24.III; 19.XII

Genowefa - imię patronki Paryża, ludności dotkniętej nieszczęściami oraz pasterzy i rzemieślników, także matek chorych na dur brzuszny. W ikonografii przedstawiona jako młoda mniszka lub pasterka z medalikiem na szyi i świecą. Kobieta obdarzona tym imieniem jest subtelna, szlachetna, dystyngowana. Jest niezależna, w działaniu jest odważna. Jest nieufna w miłości i przyjaźni. Bardzo dba o dom i rodzinę.
Imieniny: 3.I; 9.XI

Grażyna - prawdopodobnie twórcą imienia jest Adam Mickiewicz, który nazwał tak tytułową bohaterkę utworu Grażyna. Kobieta o tym imieniu to osoba dobra, wrażliwa na otoczenie, ambitna, pewna siebie. Jest pracowita i dociekliwa. Ma umysł twórczy, skłonny do prowadzenia badań naukowych. Jeśli nie idzie na nauki ścisłe to oddaje się twórczości - uwielbia muzykę. Niezbyt łatwo podejmuje ważne w życiu decyzje. W postępowaniu pewna siebie i liczy tylko na własne siły. Kocha dom.
Imieniny: 1.IV; 26.VII

Imiona na literę H:

Halina - imię powstało w Polsce i jest używane głównie w naszym kraju. Zostało utworzone od imienia Helena, które pochodzi z języka greckiego, a oznacza blask, jasność, pochodnię. Haliny mają dużo zdrowego rozsądku, nie podejmują pochopnie decyzji, są stanowcze i pewne siebie. Zachowują zdrowy dystans wobec rzeczywistości, rzadko dają się ponieść nastrojom chwili. Mają w zwyczaju działać powoli, z namysłem, ale skutecznie, często nad swój wiek poważne. Cenią wiedzę, gruntowne wykształcenie. Niektóre Haliny to pedantki - cechuje je zamiłowanie do porządku w każdej dziedzinie życia. W młodości Halina postrzegana może być jako istota słaba, wątła, o małej sile przebicia i niedużym potencjale. Jednak z wiekiem, zdobywanym doświadczeniem, a także dzięki swojej konsekwencji w działaniu i uporowi udowadnia swoją wartość. Prywatnie Haliny to podróżniczki, ale i miłośniczki domowych pieleszy.
Imieniny: 1.VII

Helena - Imię Helena jest zakorzenione w kulturze starożytnej Grecji. Upowszechnione zostało przede wszystkim dzięki bohaterce poematu "Iliada" Homera, pięknej Greczynce, która stała się bezpośrednią przyczyną wojny trojańskiej. Echo walki nadal brzmi w tym imieniu. Helena bywa zdecydowana, ma uzdolnienia kierownicze, nie lubi kiedy ktoś wydaje jej polecenia lub rozkazuje. W swoim postępowaniu, jak przystało na damę, przede wszystkim jest elegancka, szlachetna i prostolinijna. Podejmując decyzje kieruje się głosem serca i wrodzoną intuicją. Heleny to strażniczki domowego ogniska. W miłości są wierne i oddane, a decyzji o związaniu się z mężczyzną nigdy nie podejmują pochopnie.
Imieniny: 2.III; 23.IV; 22.V; 31.VII; 13.VIII; 18.VIII

Honorata - imię pochodzenia łacińskiego, od Honorat, co znaczy czczony, szanowany. Honorata jest pewna siebie, dumna i niezależna. Ma wysokie mniemanie o sobie, duże poczucie własnej wartości. Od innych wymaga szacunku, ceni cnoty, szanuje dobre obyczaje. Jest bardzo stała w przekonaniach, pewna swego ideału, lubi prowadzić dyskusje na temat ludzkich słabostek. Skłonna jest mówić innym jak mają postępować, ale sama rad nigdy nie słucha. Lubi wolność, niezależność. Jest dobrą mówczynią. Jako małe dziewczynki Honoraty uwielbiają się popisywać i deklamować wierszyki. Od razu stają się ulubieńcami całej rodziny. Później też należą do tych osób, które ubarwiają życie innym, są duszami towarzystwa.
Imieniny: 11.I; 22.XII

Hortensja - imię pochodzi z łaciny, gdzie hortensjus oznacza ogrodnik, nazwę hortensji nosił ród rzymski pochodzenia plebejskiego. Hortensja jest osobą pełną temperamentu, wnikliwą i kulturalną. Osoby obdarzone tym imieniem są wrażliwe na niepowodzenia, nieraz reagują na nie wybuchem gniewu, ale wkrótce podejmują drogę do celu. Nie są pewne siebie, często nawet nieśmiałe. Są świetnymi kumplami, troskliwymi żonami i matkami.
Imieniny: 24.X

Imiona na literę I:

Ida - pochodzenie imienia nie jest do końca znane, mimo, że imię to używane jest w wielu krajach. Ida jest osobą ambitną, autorytatywną i wyrachowaną. Asertywność pozwala jej postawić zawsze na swoim. Posiada krytyczny, wszechstronny umysł. Zmysłowość i wrażliwość czynią z niej dobrą kochankę. Lubi zmiany, szybko się nudzi. Dalekie podróże, poznawanie nowych zakątków świata, kultur oraz ludzi są dla Idy wyzwaniem ale i spełnieniem.
Imieniny: 13.IV; 4.IX

Iga - imię pochodzi z języka łacińskiego od "ignis" - ogień. Ognistość widać doskonale w osobowości Igi. Płomienne serce, ogień wewnętrzny, żar myśli i uczuć, gotowość do poświęceń bez granic to cechy, które charakteryzują Idę. Sposób bycia osoby o tym imieniu można również porównać do ognia. Raptowne działanie, nieprzemyślane decyzje, wybuchowość i spontaniczność towarzyszą jej na co dzień. Ida jest osobą konsekwentną, realizującą życiowe cele i postanowienia z żelaznym uporem. W towarzystwie bywa przywódcą stada, w domu - głową rodziny. Bywa uosobieniem staropolskiej gościnności. Chętnie uczestniczy w biesiadach, podejmuje gości.
Imieniny: 1.II; 11.V; 15.VII; 31.VII; 23.X; 15.XII

Irena - imię Irena pochodzi z języka greckiego, gdzie eirene oznacza pokój. Imię to używane jest w wielu krajach. Irena jest kobietą pogodną, miłą i gospodarną. Chętnie doradza i pomaga innym. Często buja w obłokach, marząc o podróżach do dalekich krajów. Jest zarazem obiektywna - dzięki logice, i subiektywna - dzięki uczuciowości. Ta dwoistość osobowości Ireny nieraz zaskakuje, nawet w dzieciństwie. Odczuwa silną potrzebę dawania czegoś z siebie. Jest zdolna wszystko poświęcić dla ideałów. Irena jest dumna, a jej przyjaźń jest nieraz despotyczna, ale jeśli nią kogoś obdarzą, są bardzo wierne. Największą wartością w życiu Ireny jest rodzina i dom.
Imieniny: 5.IV; 5.V; 18.IX; 20.IX; 20.X

Iwona - pochodzenie imienia nie jest do końca znane. Z pewnością imię to jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Iwo (z germańskiego "iwo" znaczy cis). Iwona to osoba pełna życia i energii. Ma silny charakter, nie załamuje się niepowodzeniami, jest odporna na stres. Umie przystosować się do życia w nowych warunkach, chętnie poznaje nowe miejsca i ludzi. Cechuje ją wyjątkowa aktywność. Osoby o tym imieniu często są materialistkami, lubią pieniądze, sławę i zaszczyty. Są bardzo subiektywne i niesłychanie przekorne. Lubią obcować z naturą, rozumieją świat przyrody. W kontakcie z przyrodą odzyskują siły.
Imieniny: 23.V; 27.X

Izabela - imię Izabela "Isabel" pochodzi z Hiszpanii i prawdopodobnie powstało jako odmiana imienia Elżbieta. Zgodnie z jego królewskim pochodzeniem (tak miała na imię królowa Izabela I Katolicka) w imieniu Izabela odnaleźć można tęsknotę do lepszego, arystokratycznego życia. Izabela ceni sobie wolność od zwykłych, materialnych trosk. Swoje życie poświęca sprawom wyższym. Osoba o tym imieniu jest zdolna do wielu nadzwyczajnych czynów. Izabele zwykle znają się na sztuce i muzyce, mają wrodzone wyczucie elegancji, mody i dobrego smaku. Wiedzą, jak przyjmować gości i bawić ich rozmową, a już jako małe dziewczynki z gracją uczą się dobrych manier, dygania i składania życzeń. Cenią gustowne ubiory, lubują się w powiewnych strojach, białych sukniach, kwiatach i szlachetnych kamieniach. Nie popadają jednak w próżność ani zarozumialstwo. Iza jest wierną przyjaciółką, towarzyszką życia i opiekunką. Buduje wokół siebie mały, harmonijny świat, do którego zaprasza ludzi wrażliwych i niepospolitych. Zawsze gotowa jest pomagać innym. W domowych pieleszach realizują się jako matki i żony.
Imieniny: 4.I; 16.III; 14.VII; 3.IX

Imiona na literę J:

Joanna - imię jest żeńską odmianą hebrajskiego imienia Jan (*Johohanan*, "łaska Jahwe"), które Grecy wymawiali Joannes. Osoba o imieniu Joanna jest duża indywidualnością, lubi i umie przewodzić innymi. Energia, przedsiębiorczość, wytrwałość i skuteczność w działaniu sprawiają, że jest ona dobrym organizatorem życia. Często chodzi własnymi ścieżkami. Ale Joannie nie brakuje cech typowych dla niewiasty. Jest wrażliwa, pełna współczucia i troski o bliskich, ale nie altruistyczna. Ma dużo osobistego uroku i wdzięku, które sprawiają, że wyróżnia się z tłumu. W jej obecności inni ludzie czują się bardziej sobą, potrafią stanowczo wyrazić swój sprzeciw bądź też żądania. Ideałem mężczyzny Joanny jest silna, odważna i zdecydowana osobowość. Takimi mężczyznami się otacza, z takimi chce przejść przez życie. Joanna dzięki swej żywiołowości jest duszą towarzystwa. Dobrze czuje się w roli pani domu i raczej nie popiera odchodzenia od tradycyjnego podziału ról. Często Joanna odczuwa silny związek ze żeńską częścią swojej dynastii, emocjonalnie związana ze swoją matką i babką wywiera później duży wpływ na swoje córki i wnuczki.
Imieniny: 2.II; 4.II; 1.III; 12.V; 24.V; 30.V; 17.VIII; 21.VIII; 24.VIII; 26.VIII; 12.XII

Jolanta - imię pochodzenia greckiego, gdzie ion oznacza fiołek ,natomiast antos - kwiat. Fiołek jest symbolem skromności. Jolanta jest osobą opanowaną, jednak potrafią stać się agresywne. Już od najmłodszych lat Jola sprawia trudności wychowawcze, gdyż nie daje sobą kierować. Kobieta obdarzona tym imieniem jest typową ekstrawertyczką, uzewnętrzniającą swe emocje. Jolanta łatwo przystosowuje się do otoczenia. Jest urodzoną rewolucjonistką, często wybucha. Posiada wrodzony zmysł dyplomatyczny, którym posługuje się w każdej sytuacji. Bardzo uczuciowa, kochliwa.
Imieniny: 15.VI; 17.XII

Judyta - imię Judyta pochodzi z języka hebrajskiego, gdzie Jehudit oznacza mieszkanka Judei. Tak na imię miała bohaterka księgi Judyt, biblijna wdowa izraelska. Judyta jest osobą o wielkich zdolnościach artystycznych, zwłaszcza w muzyce i literaturze. Wrażliwa na piękno i kolory. Lubią kontakty z otoczeniem, ale nie ulegają wcale wpływom. Ich charakter dojrzewa bardzo wcześnie, przez co skraca się czas beztroskiej młodości. Są zaborcze i przekorne. Despotyczna zarówno dla nich samych, jak i dla otoczenia. Na ogół są pilnymi uczennicami. Gdy postawiły sobie jakiś cel, zrobią wszystko, by go osiągnąć. Zostają lekarkami, farmaceutkami, profesorkami nauk ścisłych lub języków obcych, dyrektorkami, rolniczkami, pielęgniarkami a nawet właścicielkami baru. W każdym razie pragną rządzić. W życiu kierują się rozumem. Często zaniedbują rodzinę i dom.
Imieniny: 6.V; 14.XI; 10.XII

Julia - imię sięga korzeniami do starożytnego Rzymu, gdzie przez wieki żył znakomity ród Juliuszów, założycieli Cesarstwa Rzymskiego. Sławę i rozgłos przyniósł jednak Julii William Szekspir, pisząc swój dramat "Romeo i Julia". Julia to osoba pełna życia i energii, śmiała i pewna siebie. Nosi w sobie dużo optymizmu, ma wesołe, żywe usposobienie, wiele rzeczy sprawia jej radość. Często żyje chwilą, myśli raczej o dobrych aspektach życia niż o złych, częściej o przyjemnościach niż troskach. Liczne talenty artystyczne, którymi została obdarzona, ułatwiają jej osiągnięcie sukcesów zawodowych, a nawet sławy. Julia powinna próbować swoich sił jako aktorka, piosenkarka czy też tancerka. Duże znaczenie w życiu ma dla Julii miłość i przyjaźń. Kontakt z bliskimi osobami sprawia, że Julia czuje się spełniona i bezpieczna.
Imieniny: 16.IV; 22.V; 27.VII; 30.VII; 10.XII; 11.XII

Justyna - imię pochodzi od łacińskiego "Iustus" co oznacza "sprawiedliwy". Ponieważ cecha ta była przez wieki domeną królów i władców, wraz z nadaniem dziewczynce takiego imienia przekazujemy jej rodzaj monarszego splendoru. Justyny mają w sobie coś z księżniczek, niemal od urodzenia czują się kimś wyjątkowym i chcą być tak traktowane. Muszą mieć specjalne prawa i przywileje. Justyny to tzw. niespokojne duchy. Miewają szalone pomysły, lubią nieustanne zmiany w życiu prywatnym jak i zawodowym. Dużo podróżują. Życie widzą jak jedną wielką przygodę. Cenią możliwość bycia sobą - to dla nich najważniejsze. Rodzinę zakładają stosunkowo późno.
Imieniny: 14.IV; 28.V; 14.VI; 16.VI; 13.VII; 1.VIII; 1.IX; 17.IX; 26.IX; 7.X; 30.XI

Imiona na literę K:

Kamila - imię Kamila pochodzi z łaciny, gdzie camillus oznacza urodzony z wolnych rodziców, nienagannych obyczajów, także pomocnik przy wykonywaniu czynności kulturowych (pomocnik kapłana); Camilli - jedna z gałęzi rodu rzymskiego Furiuszów. Kamila jest osobą zagadkową, pociągająca i interesującą dla innych. Osoby obdarzone tym imieniem są wrażliwe na wszystko, co stanowi urok życia, mają wrodzony zmysł poezji, piękna, elegancji. Szybko jedna sobie przyjaciół, jest przez jednych lubiana przez innych nienawidzona. Z trudem wybacza i jest pamiętliwa. Kamila nie przywiązuje się do partnera życiowego, nie prowadzi domu.
Imieniny: 16.IX

Karina - to imię pochodzenia łacińskiego. Carina to córka Carusa, droga, ukochana Cara. W Polsce należy do imion najnowszych, pojawia się dopiero w XX w. Używane są jego dwie postaci: bardziej spolonizowane Karyna oraz częściej Karina. Karina to niespokojny duch, uwielbia podróże. Dziewczynka obdarzona tym imieniem ma pełno energii, lubi tańczyć, nie potrafi dłużej usiedzieć w jednym miejscu, jest bardzo zaradna. Porażki nie robią na nich wrażenia, Karina optymistycznie patrzy na świat, lubi otaczać się ludźmi, nie cierpi nudy. Nie lubi żyć w cieniu, Kobieta obdarzona tym imieniem jest odpowiedzialna i pracowita. Lubi otaczać się przyjaciółmi i adoratorami, jest bardzo kochliwa. Ponad wszystko ceni sobie wolność, więc męża nie szuka.
Imieniny: 2.VIII

Karolina - imię jest żeńską odmianą imienia Karol, nadawanego monarchom wielu państw. Imię Karolina jest zapowiedzią, że dziewczynka będzie osobą pracowitą, sumienną i odpowiedzialną. Wszechstronny umysł, gruntowne wykształcenie, szerokie zainteresowania często sprawiają, że Karoliny osiągają sukcesy w świecie nauki. Karoliny cenią uporządkowane życie, w świecie dobrze zorganizowanym i poukładanym. Wokół nich powinien panować porządek, wszystko ma być dobrze określone, nazwane i ponumerowane. Dopiero wtedy, gdy wokoło zapanuje ład, Karolina może pozwolić sobie na chwilę swobody i odprężenia. Królewskie pochodzenie imienia sprawia, że Karoliny odruchowo zachowują się jak wielkie damy, a gdy się zapomną, patrzą na innych z góry. Duże znaczenie ma dla nich tradycja, czyjeś pochodzenie.
Imieniny: 9.V; 5.VII; 18.VII

Katarzyna - imię pochodzi od greckiego słowa "katharos" co oznacza "czysty, prawy, bez skazy". Duży związek imienia Katarzyna widoczny jest również ze słowem "kathaireo" = "burzę, zabijam". Połączenie sensu obu słów sprawia, że Katarzyna ma złożoną i ciekawą osobowość. Wyraźnie odczuwa przeciwieństwa tkwiące w niej samej, często próbuje walczyć ze sprawami niemożliwymi do załatwienia. Z jednej strony pociąga ją wolność, z drugiej jest przywiązana do wspomnień, od których trudno się wyzwolić. Katarzyny pragną żyć samodzielnie, ale jednocześnie odczuwają potrzebę pomocy ze strony kogoś o silniejszej osobowości. Lubią stawiać sobie wyzwania, realizować cele, podążać za trendami. W działaniu jednak boją się postępować inaczej, niż uczyły mamy czy babcie. W młodości Katarzyny sprzeciwiają się tradycyjnej roli kobiety w domu, lubią demonstrować swoją niezależność. Wyraźną potrzebę stabilizacji, wewnętrznej harmonii i równowagi widać u Kasi dopiero w wieku dojrzałym. Wówczas zaczyna hołdować tradycji i wartościom konserwatywnym. Oddana domowi, mężowi i kochająca dzieci całym swym sercem. Osoba o tym imieniu jest szlachetna, prostolinijna, stała w przekonaniach, pracowita, skrupulatna, a jednocześnie godna podziwu, szacunku i uznania. Nie znosi osób dwulicowych, krętaczy i kłamców. Ma duży dar opanowania wiedzy. Choć stroni od miana prymuski lub intelektualistki, może odegrać poważna rolę w życiu naukowym.
Imieniny: 13.II; 9.III; 22.III; 23.III; 24.III; 1.IV; 6.IV; 30.IV; 25.XI; 30.XII

Kinga - imię pochodzi z języka niemieckiego gdzie "kunni" oznacza "ród, klan" oraz "gund" czyli "walka". Jednak w osobowości Kingi nie ma nic z waleczności. Kinga to osoba z natury spokojna. Posiada uzdolnienia praktyczne i organizacyjne, ale jest mało przedsiębiorcza. Doskonale daje sobie radę w biurze, fabryce oraz w domu. Osiąga dobre wyniki w pracy, zaś w rodzinie jest dobrą żoną i przykładną matką. Ceni wszystko, co może dać uroku kobiecie. Lubi otaczać się adoratorami.
Imieniny: 13.VII; 24.VII

Klaudia - imię pochodzi od łacińskiego "claudus", co oznacza "kulawy, chromy, wahający się". Imię Klaudia ma charakter ulotny, a nawet zwiewny. Dziewczynki o tym imieniu mają wrodzony wdzięk i znają się na modzie, tańcu i sztuce, a ponadto bywają romantycznymi idealistkami. Lubią marzyć i snuć plany na przyszłość. Dzięki przyjaznej osobowości i sprzyjającym okolicznościom potrafią realizować cele i osiągać sukcesy. Ich ambicje sięgają wysoko. W życiu osobistym marzą o wielkiej miłości i wzorcowym modelu rodziny. Los wyjątkowo je rozpieszcza, zwykle dostają to czego chcą.
Imieniny: 20.III

Klementyna - słowem clematia starożytni oznaczali zdolność wybaczania, łagodność. Clemens w łacinie oznaczało łagodny, spokojny, cichy, delikatny. Kobiety o tym imieniu traktują życie serio. Są ciche, spokojne, rozsądne i wrażliwe. Klementyna jest kokietką, lubi aby ją adorować. Bardzo subiektywne, patrzą na wszystko z własnego punktu widzenia. Mają dużą pewność siebie, choć rzadko ją okazują. Klementyna często kieruje się intuicją, potrafi oceniać ludzi niewiarygodnie prędko i właściwie. Kobieta o tym imieniu jest uczuciowa, ale nie okazuje tego. Jest bardzo zaborcza, nawet w dzieciństwie.
Imieniny: 8.IX 

Imiona na literę L:

Lidia - imię pochodzi od nazwy krainy Lydios, należącej do Grecji. Lidią określano niegdyś kobietę pochodzącą z tej krainy. Dziewczynka o tym imieniu od najmłodszych lat jest uzdolniona artystycznie, lubi śpiewać, tańczyć i malować. Jest bardzo pracowita, ciągle zajęta twórczością, wrażliwa na rytmy i kolory. Lubi wyszukane towarzystwo, ceni wygody, ekstrawaganckie stroje, złoto i drogie kamienie. Ma w sobie coś z arystokratki, nienaganne maniery i wyczucie pomagają jej odnaleźć się w każdej z życiowych sytuacji.
Imieniny: 27.III; 3.VIII

Lucyna - imię to pochodzi ze starożytności i zawiera w sobie łacińskie słowo "lux" - czyli "światło". Magia imienia sprawia, że Lucyna może odegrać ważną rolę w życiu niejednego człowieka, przede wszystkim sprawdza się jako lekarz albo psycholog. Działania charytatywne lub oddanie się pracy w słusznej sprawie pomogą jej w samorealizacji. Lucyny są wierne swoim zasadom. Chętnie służą pomocą, opieką i oddają swój czas i energię tym, którzy tego potrzebują. Można polegać na ich wiedzy, rozsądku i opanowaniu.
Imieniny: 30.VI; 17.X; 26.X

Luiza - imię to pochodzi z języka staro-wysoko-niemieckiego, gdzie hlut oznaczało głośny, sławny oraz wig - walka; imię oznaczające, która jest sławna z powodu swego męstwa w walce. Kobieta obdarzona tym imieniem jest pracowita, zasadnicza, energiczna, nieznosząca obłudy. Lubi podróże. Stoi mocno nogami na ziemi. Jest zamknięta w sobie, ale nie jest marzycielką. Od najmłodszych lat jest urodzoną posiadaczką, której trzeba ofiarowywać praktyczne prezenty. W rodzinie jest wierną żoną i wspaniałą matką.
Imieniny: 25.VIII

Imiona na literę Ł:

Łucja - imię wywodzi się z łaciny, a oznacza narodzoną o wschodzie słońca dziewczynkę. W tej maleńkiej niewieście drzemie jednak bardzo silna, dominująca osobowość. Łucja chciałaby rządzić całym światem, czasem jest despotyczna i trudna w pożyciu. Potrafi osiągać cele, które sobie wytyczy. W stosunku do mężczyzn bardzo wymagająca, lubi mieć ich pod pantoflem. Uwielbia wygody osobiste, wymaga posłuszeństwa. Łucje mają talent analityczny i kierują się częściej logiką niż uczuciami. Lubi podróżować, zmieniać miejsca i otoczenie. Szybko się nudzi.
Imieniny: 4.III; 25.III; 25.VI; 6.VII; 9.VII; 16.IX; 13.XII

Imiona na literę M:

Magdalena - imię oznacza osobę pochodzącą z Magdali, miasta położonego na północny zachód od Tyberiady nad jeziorem Genezaret w Palestynie. Magda bardzo ceni sobie spokój i życiową harmonię! Dziewczynka obdarzona tym imieniem od najmłodszych lat wie kiem będzie w przyszłości. Jest osobą wrażliwą często kieruje się sercem, jednak potrafi nie ulegać złudzeniom i zachować "zdrowy" rosądek. W stosunku do mężczyzn jest bardzo wymagająca. Dla kobiety o tym imieniu bardzo ważne są ciepło rodzinnego domu oraz najbliżsi.
Imieniny: 29.V; 22 VII

Maja - pochodzenia tego imienia można doszukiwać się w różnych źródłach. W mitologi greckiej Maja była córką Atlasa i matką Hermesa, czyli Merkurego. W Indiach miała tak na imię matka Buddy, w sanskrycie "maja" oznacza "złuda". W Rzymie Maja była boginią wiosny, rozkwitu sił przyrody. Nazwa miesiąca "maj" pochodzi właśnie od tego imienia. Dziewczynka obdarzona tym imieniem jest spokojna, rozsądna i odpowiedzialna. Z tym imieniem bardzo często wiążą się uzdolnienia artystyczne. Mała Maja lubi: śpiewać, tańczyć, rysowć. Jest osobą wrażliwą i uduchowioną, gorzej radzi sobie ze sprawami praktycznymi. Maja to osoba, która ponad wszystko ceni rodzinię. W związku polega na mężczyźnie.
Imieniny: 9.IV

Małgorzata - w łacinie "margarita", w grece "margarites" oznacza perłę. W oczach znajomych Małgorzaty są chimeryczne. Raz podjętą decyzję potrafią zmienić nawet kilka razy, co więcej chcą aby te zmiany i polecenia wykonywali wszyscy tylko nie one same. Osoby obdarzone tym imieniem z natury są bardzo kobiece, dobrze się czują "we własnej skórze". Są dobrymi żonami i matkami.
Imieniny: 18.I, 22.II, 10.VI; 13.VII; 17.X

Maria - z hebrajskiego oznacza w prznośni "być pięknym, wspaniałym, ukochanym przez Jahwe czyli Boga". To imię nosiła matka Jezusa oraz dwie jego uczennice: Maria z Magdalii i Maria siostra Marty i Łazarza. Dziewczynka nosząca to imię jest spokojna, odpowiedzialna i rozważna, tak więc nie będzie wymagała wiele uwagi od rodziców. Pozostawiona "sama sobie" długo będzie się grzecznie bawić. Kobieta obdarzona tym imieniem jest osobą prostolinijną, zawsze postępujcą według własnych zasad. Do życiowych spraw podchodzi badzo poważnie, jest perfekcjonistką, która innym stawia wysokie wymagania. Ma dobrze rozwiniętą intuicję, bardzo często kieruje się tzw. szóstym zmysłem. Lubi zajmować się domem i rodziną, ponosi za nie całą odpowiedzialność. W związku to mężczyzna pełni rolę "głowy" domu i zabezpiecza warunki materialne. Niekiedy imię Maria używane jest jako drugie imię męskie.
Imieniny: 2.II; 11.II; 25.III; 3.V; 27.VI; 2.VII; 16.VII; 22.VII; 2.VIII; 5.VIII; 15.VIII; 26.VIII, 8.IX; 12.IX; 15.IX; 7.X; 8.XII

Marianna - imię pochodzi z języka hebrajskiego, gdzie w przenośni oznaczało: być pięknym, wspaniałym, ukochanym przez Boga, miłującym Boga. Kobita obdarzona tym imieniem jest rozsądna, spokojna, prostolinijna, sprawiedliwa. To kobieta zdecydowana, pracowita, nieco chmurna, zazdrosna, ale posiadająca bogactwo czułości i miłości. Marianny zazwyczaj są wzorowymi uczennicami. Pociągają je zajęcia, w których trzeba dawać dużo z siebie. Szybko podejmuje decyzje, nigdy nie zmienia raz danego słowa. Nie stara się błyszczeć, a nawet wykazuje pewną nieufność wobec ludzi, którzy próbują za wszelką cenę przyciągnąć uwagę. Najwyższą wartością w życiu Marianny jest dom i rodzina.
Imieniny: 26.V; 2. VI

Marlena - to imię powstało z połączenia imion Maria i Magdalena. Kobieta nosząca to imię jest osobą prostolinijną, racjonalistką, "twardo stąpającą po ziemi". Przy podejmowaniu decyzji częściej kieruje się rozumem niż sercem. Ma cechy dobrago przywódcy, często narzuca innym swoje zdanie, idee. Nie przywiązuje się do jednego miejsca, na całym świecie czuje się jak u siebie. Przez innych postrzegana jako osoba chłodna. Potrafi zachować się dyplomatycznie zjednując sobie ludzi, ma wielu przyjaciół. Dba o swój wygląd, lubi kosztowne rzeczy. Marleny są wzorowymi matkami i przykładnymi żonami.
Imieniny: 16.VI; 23.X

Marta - imię Marta pochodzi z języka aramejskiego i oznacza "pani". Dziewczynka obdarzona tym imieniem potrzebuje dużo uwagi. Lubi towarzystwo i będzie go bardzo wymagać. Marta od dziecka ma określone zainteresowania, wie co będzie robić w przyszłości. Zazwyczaj wybiera praktyczne zawody, dzięki którym może rozwinąć swoje zainteresowania, a zarazem być pomocną dla innych osób. Pragnie być na przykład lekarzem, pielęgniarką lub inżynierem. Cele konsekwentnie realizuje, w większości przypadków z sukcesem. Jest osobą zdyscyplinowaną, odpowiedzialną, polegającą na "zdrowym rozsądku". Wysoko stawia poprzeczkę sobie jak i innym, niekedy trudno jest sprostać wymaganiom Marty. Kobiety obdarzone tym imieniem są indywidualistkami, lubią żeby "ich było na wierzchu", wolą polegać na sobie niż innych. Marty można spotkać w zawodach częściej przypisywanych mężczyznom. W związkach to one dyktują warunki.
Imieniny: 22.II; 27.VII

Marzena - imię Marzena jest staropolskim zdrobnieniem imenia Małgorzata. Nadając to imię dziewczynce możesz się spodziewać, że Twoje dziecko będzie uzdolnione artystycznie. Marzena będzie: śpiewać, grać na fortepianie, malować bądź tańczyć. Marzena nie jest osobą przesadnie towarzyską, zazwyczaj jest gdzieś na uboczu. Ma "swój świat", w którym dobrze się czuje i wpuszcza do niego tylko nieliczne grono najbliższych jej osób. Nie lubi wścibstwa, nie lubi aby ktoś obcy zaglądał w jej życie, chroni swoją intymność dlatego też jest tak niewiele popularnych i sławnych Marzen. Należy do osób wrażliwych, natchnionych i mających skłonność do mistycyzmu. Uwielbia ciepło rodzinnego domu, w którym partner jest "głową" rozdziny. Jest wspaniałą żoną i matką.
Imieniny: 26.IV

Matylda - imię Matylda pochodzi z języka staro-wysoko-niemieckiego, gdzie macht oznaczało siła, władza, oraz hiltija - walka. Imię oznacza kobietę silną, odważną. Kobieta nosząca to imię nie jest wcale waleczna. W życiu kieruje się intuicją. Matylda ma w sobie coś tajemniczego, nieokreślonego, co sprawia, że otoczenie zadaje sobie tysiąc pytań co do jej osobowości. Jest osobą szlachetną, subtelną i kulturalną. Pociągają ją zawody, gdzie należy rozkazywać, nawet jeśli są ryzykowne. Dobrze radzi sobie w interesach. Kobiety imieniem Matylda często są rzeźbiarkami lub malarkami. W każdym przypadku potrafią owinąć sobie innych wokół palca. Są niezrównanymi paniami domu, umieją sprawić, by goście dobrze się bawili. Bardzo kochają rodzinę, o ile ich ona nie przytłacza, mają bowiem niezależny charakter.
Imieniny: 11.I; 19.I; 14.III

Milena - dziewczynka nosząca to imię już od najmłodszych lat chce być samodzielna, nie lubi gdy ktoś jej pomaga. Mała Milenka jest "Zosią samosią". Kobieta obdarzona tym imieniem jest silna, dominująca, nie lubi podlegać innym osobom. Nie lubi okazywać swoich słabości, często krytykuje innych, bywa marudna. Nie chce być traktowana jak krucha, bezbronna istotka. W życiu zawodowym powinna prowadzić własny biznes, bowiem we własnej firmie poczuje się jak "ryba w wodzie". Jako matka chce być bardziej kumpelką dla swoich dzieci niż im rozkazywać i je pouczać.
Imieniny: 24.V

Monika - imię pochodzenia greckiego. Monika jest szybka, zdecydowana, lubi rządzić i dominować. Mała Monika ma swoje własne zdanie na każdy temat, potrafi "tupnąć nóżką" i obrazić się jeśli na coś się jej nie pozwoli. Chce mieć zawsze rację. Jest typową, wrażliwą na piękno duszą artystyczną. Prawdziwa estetka, gorzej radzi sobie ze sprawami praktycznymi: gwoździa wbić w ścianę na pewno nie będzie potrafiła. Kobiety noszące to imię nie są istotami łatwymi w pożyciu, ale posiadają ogromną wolę robienia wszystkiego dobrze i odnoszenia sukcesów. Monika jest osobą wygodną, lubi otaczać się antykami i wspaniałymi obrazami. W miłości lepiej jej się podporządkować. W związku często to Monika okazują się silniejsza psychicznie od swojego partnera i to ona go wspiera na duchu. Swoje niespełnione ambicje może przenosić na dorastające dzieci. Bardzo dba o pratnera i rodzinię, ale nie zaniedbuje też siebie.
Imieniny: 4.V; 27.VIII

Imiona na literę N:

Natalia - imię Natalia pochodzi z łaciny, "dies natalis" znaczy "dzień narodzin dla nieba". W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nazwę tą odnoszono nie do dnia przyjścia na świat człowieka, lecz do dnia "narodzin dla nieba", czyli śmierci. Natalie jako małe dziewczynki są grzecznymi, dobrze ułożonymi córeczkami i szczerze starają się iść drogą wskazaną przez rodziców, realizować ich ambicje. Od najmłodszych lat są nad wiek poważne i wybierają towarzystwo starszych osób. Imię Natalia zwykle noszą kobiety o wnikliwym umyśle i głębokich zainteresowaniach. Natalia woli stać z boku niż pchać się do przodu "rękami i nogami". Chce być raczej odkrywana, niż dbać o własną popularność. Konsekwentna, towarzyska, szczera, zawsze chętna do pomocy. Posiada inteligencję praktyczną, lecz często kieruje się intuicją. Jest osobą subtelną, choć potrafi być stanowcza i walczyć o swoje.
Imieniny: 27.VII

Nina - skrót od imion Janina i Antonina. Tajemnicza, nieśmiała, zagadkowa. Jest bardzo wrażliwa, ma dobrą intuicję. Jest łatwowierna dlatego też często spotykają ją trudności i nieporozumienia. Potrafi być zimna i wyrachowana. Niny są pełne rezerwy, co nie wyklucza porywów zmysłowych, gdy znajdą idealnego partnera. Kobiety obdarzone tym imieniem są ciekawe świata, jednak ponad wszystko cenią życie rodzinne i spokój. Nina w miłości potrzebuje uczucia, jest wierna. Gdy do kogoś się przywiązuje, to na długo, albo nawet na zawsze. Dlatego Nina wykazuje wiele ostrożności i rezerwy przy podejmowanych wyborach. Nieraz przez długie lata czeka na księcia z bajki. Późno wychodzi za mąż i rodzi dzieci.
Imieniny: 15.XII

Nora - imię Nora pochodzi z języka arabskiego i hebrajskiego, gdzie eli oznaczało Bóg oraz or - światło; Bóg mi światłem. Imię używane w wielu krajach. Osoba obdarzona tym imieniem jest silna, ma wrodzone zdolności kierownicze. Nora jest kobietą o bardzo dużej pobudliwości, szalenie aktywną. Typ ekstrawertyczny. Robią wszystko, by je zauważono. Ubierają się w pstrokate materiały, w ubrania o dziwacznym kroju. Bardzo zaborcze, potrzebują stale publiczności. Nie ulegają wpływom, umieją wywinąć się z każdej sytuacji.
Imieniny: 12.II

Imiona na literę O:

Oktawia - imię pochodzi z łaciny, Octawii czyli Oktawiusze ród rzymski wywodzący się z Wosków, ludu zamieszkującego południowo-wschodnią cześć Lacjum, w dolinie rzeki Lyris. Imię oznaczające osobę, która jest członkiem rzymskiego rodu Oktawiuszy. Imię Oktawia jest żeńską odmianą imienia Oktawiusz. Imię popularne od czasów Gajusza Oktawiusza, syna siostrzenicy Juliusza Cezara, którego Cezar adoptował i wyznaczyła na swego następcę. Osoby obdarzone tym imieniem pragną niezależności, mają skłonność do szukania przygód. Przy nich wszystko musi być w ruchu a raczej wszyscy: rodzice, koledzy, potem mąż i dzieci... Pociąga je wszystko, co związane z podróżami, a także zawody medyczne i para medyczne. Potrzebują władzy, mogą więc być dyrektorkami szkół, sekretarkami dyrektora itp. Doskonale się przystosowują, jeśli są paniami sytuacji, ale znacznie gorzej, gdy zależą od czyjejś woli. Nieraz ulegają gwałtownym porywom. Tylko wielka miłość może je pohamować.
Imieniny: 16.III

Olga - imię Olga najprawdopodobniej stanowi najprawdopodobniej przekształcenie skandynawskiego imienia Helga, Helge, oznaczające zdrowa, szczęśliwa. Olga to realistka, twardo stojąca na ziemi. W przyjaźni i uczuciach jest nieufna, trzeba wiele czasu i cierpliwości zanim Olga komuś zaufa. Prawdziwym celem życia kobiet obdarzonych tym imieniem jest przygoda, doświadczanie wciąż nowych i dziwnych wrażeń, podróże i kosztowanie egzotyki. Olgi pociąga wszystko, co obiecuje nowość, sukces i zwycięstwo. Potrafią się przystosować do każdych warunków, więc w środowisku ludzi spokojnych, statecznych i dbających o swoją opinię nie będą nikogo na siłę szokować. Posiadają wielkie poczucie odpowiedzialności i umiejętność rządzenia. Kiedy wymaga tego sytuacja, potrafią być groźnymi konkurentkami dla silnych mężczyzn. Nie zgadzają się z opinią, że kobieta odgrywa drugorzędną rolę w życiu zawodowym. Pasjonują je wszystkie zawody wymagające walki: lekarki, pielęgniarki, farmaceutki, działaczki polityczne czy związkowe, właścicielki przedsiębiorstw - to właśnie one! Olga jest lepsza jako kumpelka niż kochanka. W domu to osoba zaradna, w rodzinie przykładna matka i żona.
Imieniny: 23.III; 11.VII; 24.VII

Oliwia - imię Oliwia pochodzi z łaciny i jego pierwotne znaczenie łączy się z łacińskim apelatywem oliva - owoc, oliwka, drzewo oliwkowe. Niektórzy traktują je jako żeńską odmianę starofrancuskiego imienia Olivier, Olicer. Dziewczynka obdarzona tym imieniem jest pogodna, wesoła, posłuszna rodzicom. Jest uzdolniona artystycznie, ceni piękno świata. Kobieta nosząca to imię jest osobą pracowitą i lubiącą tworzyć. Jest dostojna, sprawiedliwa i wrażliwa na ludzkie cierpienie, zawsze chętna do pomocy. Z mężem łączą ją relacje partnerskie, dba o dom, ale nie przepada za dziećmi.
Imieniny: 5.III;

Otylia - imię Otylia pochodzi od starosaksońskiego słowa "od" oznaczającego "posiadłość", "posiadanie", "majątek", "własność". Imię oznacza osobę, która "posiada". Pierwotnie imię to było skrótem od wszystkich imion zaczynających się na "od" lub "ot", a dopiero później uznane jako samodzielne imię. Kobiety obdarzone tym imieniem zazwyczaj są bardzo towarzyskie i mają duże poczucie humoru dlatego też są lubiane i mają wielu przyjaciół. Otylia jest ciepła, otwarta, inni czują się przy niej bezpieczni. Są oszczędne, ale lubią żyć w dostatku. Kobiety te są wspaniałymi żonami i matkami, dbają o rozwój umysłowy swojej rodziny.
Imieniny: 13.XII

Imiona na literę P:

Patrycja - imię Patrycja wywodzi się z łaciny i oznacza "człowiek dobrze, szlachetnie urodzony". Jest żeńskim odpowiednikiem imion: Patryk, Patrycjusz i Patrycy. Święta o tym imieniu (św. Patrycja z Neapolu) jest patronką pielgrzymów. Typowa ekstrawertyczka. Chce zawsze błyszczeć. Towarzyska i sprytna, śmiała, energiczna. Dzięki dużemu poczuciu humoru szybko zaskarbia sobie przychylność innych osób i szybko zdobywa nowych przyjaciół. Jest osobą samodzielną, lecz potrafi być lojalna wobec przełożonych. Lubi podróżować, poznawać świat, pociąga ją wszystko co nieznane. W sferze uczuciowej potrafi być cudowną partnerką, lecz czasem jest niestała w uczuciach. Kocha rodzinę, dom i dzieci.
Imieniny: 28.VIII

Paulina - imię Paulina pochodzi od łacińskiego "paulusa", co oznacza "mały". Paulinia jest żeńską odmianą męskiego imienia Paweł. Dziewczynka obdarzona tym imieniem jest spokojna, cicha i grzeczna. Woli bawić się w kąciku sama niż z rówieśnikami. Ma predyspozycje, by zostać naukowcem, badaczem i wykładowcą uniwersyteckim. Pauliny mają wyraźną skłonność do odnoszenia wszystkiego do siebie, są subiektywne. Osobom o tym imieniu brakuje czasem konsekwencji. Żyją bez pośpiechu i szaleństw, są skłonne do zadumy i refleksji, wszystko ma dobrze zaplanowane i wiedzą co czeka je jutro.
Imieniny: 26.V; 6.VI; 22.VI; 10.X; 2.XII 

Pola -  zdrobnienie od Apolonia, od pewnego czasu zaczęło funkcjonować jako samodzielne imię.

Imieniny: 9.II; 23.IX

 

Imiona na literę R:

Regina - imię pochodzi z łaciny, gdzie Regina oznaczała królowa, księżniczka, królewna. Kobieta nosząca to imię jest wybitną indywidualistką, niezwykle kapryśną osobą, pełną temperamentu. Regina łatwo traci zimną krew. Jest wyniosłe i sprawia wrażenie osoby " w pretensjach ". Bardzo nerwowa, impulsywna i egoistyczna. W życiu zawsze kieruje się rozumem. Lubią otaczać się ludźmi, łącząc przyjemne z pożytecznym. Ich salon nieraz stanowi przedłużenie biura.
Imieniny: 17.III; 7.IX; 21.XI

Renata - imię Renata pochodzi z języka łacińskiego i oznacza "odrodzona" czy też "urodzona na nowo". Imię oznacza osobę, która odrodziła się na nowo (poprzez chrzest). Dziewczynka obdarzona tym imienieniem jest małym rozrabiaką, bardzo lubi ruch, nie może usiedzieć na jednym miejscu. Rodzice często nie potrafią poradzić sobie z tak żywiołowym dzieckiem. Nadmierną ilość energii Renata może spożytkować uprawiając różnego rodzaju sporty. Od najmłodszych lat miewa napady złości, od dzieciństwa trzeba uczyć ją opanowania. Bardzo subiektywnie patrzy na świat, wszystko pojmuje wyłącznie z własnego punktu widzenia. Praktyczna, konsekwentna, wytrwale dąży do celu. Miła i wesoła, jednak potrafi być bardzo pamiętliwa. Dąży do wcześniej wyznaczonych celów, nie zraża się porażkami. Wobec rodziny jest wymagająca, lubi ład i porządek.
Imieniny: 12.IX

Roksana - imię Roksana w języku staroperskim brzmiało Raohszana i znaczyło "jaśniejąca" albo "jutrzenka". Kobiety noszące imię Roksana są przebojowe, dynamiczne i pełne energii. Wrodzona inteligencja sprawia, że są cenione przez innych i znają swoją wartość. Osiągają sukcesy w pracy jak i w życiu prywatnym. W uczuciach niestałe, w każdym następnym partnerze zakochują się "na zabój".
Imieniny: 14.IX

Róża - imię Róża pochodzi od łacińskiego słowa "rosa" co oznacza "krzak róży", "róża". Imię to oznacza osobę, która jest piękna, ma naturę szlachetną i subtelną jak róża. Dziewczynka obdarzona tym imieiem jest indywidualistką, lubi chodzić własnymi drogami. Twoja mała dziewczynka będzie chciała wszystko robić sama, a na dodatek po swojemu. Kobieta o tym imieniu posiada duże poczucie humoru, potrafi zjednywać sobie ludzi. Jest spokojną, ambitną osobą, umie szybko podejmować decyzje. Ubiera się modnie, ale ekstrawagancko. Niestała w uczuciach, potrafi być być chorobliwie zazdrosna.
Imieniny: 6.III; 30.VIII 

Imiona na literę S:

Sabina - imię Sabina wywodzi się od łacińskiego słowa określającego grupę etniczną Sabinów. Subtelna w postępowaniu, inteligentna i wykształcona. Zawsze pomocna, podtrzymuje na duchu, chętnie doradzi. Kobiety o imieniu Sabina są uosobieniem spokoju, pewności i stałości uczuć. Nie ulegają wpływom. Gdy coś postanowią, jest nie tylko trudno, ale i niebezpiecznie namawiać je do zmiany decyzji. Posiadają niezachwianą pewność siebie i rzadko ufają innym. Są bardzo subiektywne, widzą wszystko po swojemu. Sabina poszukuje wrażeń, często zmienia przyjaciół i znajomych. Pracę przekłada ponad dom i rodzinę.
Imieniny: 29.VIII; 27.X; 30.XII

Sara - imię pochodzi z języka hebrajskiego, od słowa sara, które ma dwa znaczenia: księżniczka oraz również spierać się, walczyć. Sara jest osobą pełną majestatu i wdzięku. Jest skryta, trochę nieśmiała. Kobiety obdarzone tym imieniem nie lubią się uczyć, robią to jedynie z obowiązku. W momencie wyboru zawodu otwierają się przed nimi dwie drogi: albo wybrać ognisko domowe: wówczas będą doskonałymi gospodyniami i idealnymi matkami, albo zrezygnować w większym czy mniejszym stopniu z życia rodzinnego i poświęcić się tak absorbującym zawodom.
Imieniny: 19.I

Stanisława - imię pochodzenia słowiańskiego, oznaczające osobę, która ma stać się sławna. Kobieta obdarzona tym imieniem jest gospodarna, ułożona i wrażliwa. Ma dar zjednywania ludzi. Chętnie służy radą i pomocą. Potrzebuje kontaktu z ludźmi, ma też bogate życie wewnętrzne. Nie ulega wpływom, jest nawet uparta. Osoba obdarzana tym imieniem nie ma problemów z wyborem zawodu, gdyż od młodych lat wie, czego chce. Raczej ma nosa, niż intuicję. Kieruje się bardziej rozsądkiem, niż szóstym zmysłem. Ponad wszystko ceni dom i rodzinę, Stanisława jest kochającą żoną i matką.
Imieniny: 5.VIII

Sylwia - imię Sylwia pochodzi z języka łacińskiego od słowa "silvius" - "las", oznacza osobę, która jest dzikim człowiekiem. Dziewczynki obdarzone tym imieniem są ruchliwe, nie mogą usiedzieć na jednym miejscu, tak więc i Ty będziesz ganiać za swoją rozbrykaną dziewczynką. Nie znoszą autorytetów, same chcą nim być. Mocno protestują jeśli coś im zabronisz. Trzeba dużego wysiłku, by je uspokoić, gdy się zdenerwują. Sylwie są konsekwentne w działaniach, postępują zgodnie z wcześniej wytyczonym planem. Jednak w przypadku niepowodzenia szybko się załamują, zniechęcają, lamentują. Również w uczuciach zachowuje się skrajnie. Lubią otaczać się przyjaciółmi, ale często ich zmieniają. Chcą być w centrum zainteresowania, cenią przepych i kosztowne stroje. Trudno nudzić się w ich towarzystwie.
Imieniny: 9.VII; 3.XI

Imiona na literę T:

Tatiana - imię pochodzenia rosyjskiego. Dziewczynka obdarzona tym imieniem jest niemożliwie bezczelna, prawdziwe chłopaczysko, obserwuje i osądza. Dorosła Tatiana jest zmysłowa, nie ulega wpływom, wie czego chce, ma niewiarygodną pamięć. Jest niecierpliwa. W szkole ma problemy, nie zgadza się z nauczycielami, a zwłaszcza z nauczycielkami. W życiu Tatiana kieruje się intuicją, przeczuwa, odgaduje, otacza swym urokiem. Jest uczuciowa, kochliwa, często zmienia partnerów. Nie przywiązuje wagi do domu i rodziny.
Imieniny: 25.I

Teresa - imię Teresa pochodzi z języka greckiego i oznacza kobietę z wyspy Thera. Kobieta o tym imieniu jest pracowita, prostolinijna, dobrze zorganizowana i pełna życiowej energii. Teresa jest zawsze chętna do pomocy, ofiarna, wykazuje dużą aktywność i zaangażowanie w działania o charakterze społecznym. Stara się być bardzo obiektywna, zdolna poświęcić bardzo wiele, gdy ma do spełnienia konkretną misję. Kobiety noszące to imię cechuje pewność siebie, są pełne pasji, walczą o sprawy własne jak i innych, często stają w obronie bliskich. Mimo pojawiających się trudności realizują wcześniej zaplanowane zadania. Pilnie strzegą domowego ogniska, w miłości są wierne. W życiu prywatnym wzorowe żony i matki.
Imieniny: 3.X; 15.X

Imiona na literę U:

Urszula - imię Urszula pochodzi z języka łacińskiego od słowa "ursus", które oznacza "niedźwiedzicę". Urszule mają nieco męski charakter, ale potrafią być kokieteryjne. Silna osobowość sprawia, że uparcie dążą do wyznaczonego celu. Kobieta obdarzona tym imieniem jest ambitna i odpowiedzialna, samodzielna aż do przesady. Urszule są choleryczkami i lepiej ich nie drażnić. Poświęcają się karierze. Nie są wylewne, a raczej nieufne: obserwują, czekając, aż inni zrobią pierwszy krok. W miłości bywają zachowawcze, ale kiedy już się zakochają to "całym sercem". Ula jest wspaniałą żoną i kochaną mamą. Bez trudu łączy karierę zawodową z życiem rodzinnym.
Imieniny: 21.X; 29.V

Imiona na literę W:

Wanda - imię Wanda pochodzi z języka niemieckiego. Kobiety obdarzone tym imienien są wrażliwe, szczere, chętnie pomagają innym. Potrafią zapomnieć o sobie, aby pomóc komuś innemu. Są estetkami, wrażliwymi na piękno, często uzdolnionymi artystycznie. Małe dziewczynki lubią występy publiczne, podczas których mogą popisać się przed publicznością ładnym śpiewem, nową sukienką czy też deklamowanym wierszykiem. Potrzebują przy tym dużo uwagi. Wanda ma mocno rozwinięte poczucie macierzyństwa, dba o swoją rodzinę najlepiej jak potrafi, często rezygnuje z pracy na rzecz rodziny.
Imieniny: 26.I; 23.VI

Weronika - imię Weronika wywodzi się z języka greckiego od słów "phero" - nieść oraz "nike" - zwycięstwo. Imię Weronika oznacza kobietę "przynoszącą zwycięstwo". To właśnie Weronika otarła twarz Chrystusowi gdy prowadzono go na mękę. Święta Weronika (jej dniem jest 4 lutego) została patronką ludzi zajmujących się chustami i płótnem, a więc tkaczy i farbiarzy, a we współczesnych czasach - fotografów i filmowców. Weroniki mają artystyczne zdolności, a ich własny świat pełen jest piękna, harmonii i wyższych uczuć. Kobieta obdarzona tym imieniem jest zaradna, godna najwyższego zaufania. Chętnie pomaga innym, zawsze służy radą i wsparciem. Pracowita, zdyscyplinowana, dobrze zorganizowana. Weronika jest typem osoby zdecydowanej, pracowitej, nieco chmurnej, zazdrosnej, ale posiadającej bogactwo czułości i miłości. Zdolna jest do głębokiej przyjaźni, ale ogranicza liczbę przyjaciół i starannie ich dobiera. Jest niepoprawną optymistką.
Imieniny: 13.I; 4 II; 17 V; 9 VII

Wiktoria - imię Wiktoria jest żeńską formą imienia Wiktor. Pochodzi z łaciny, gdzie victor oznaczało zwycięzca. Uczucia okazują bez wielkich manifestacji, nie są to dziewczynki, rzucające się w objęcia rodziców. Są pamiętliwe i z trudem wybaczają. Imię oznaczające osobę, która zwycięża nie tylko na polu walki, ale także podczas dyskusji umie wykazać wyższość swych poglądów i ma dar przekonywania. Kobieta obdarzona tym imieniem jest wszechstronnie utalentowaną osobą, zwłaszcza w dziedzinie nauk humanistycznych. Jest uparta, pracowita, dąży do wyznaczonego celu. Nie kieruje się nagłym natchnieniem, drobiazgowo przygotowuje swoje działania. Nie działają pochopnie, nie wpadają w panikę. Stoją mocno na ziemi i nie spędzają życia na marzeniach - nawet jeśli rano mają trudności z obudzeniem się.
Imieniny: 20.V; 23.XII

Wioletta - imię Wioletta pochodzi z języka włoskiego od słowa "viollet", które oznacza nazwę kwiatu - fiołek wonny. Wioletty to dziewczynki powabne jak fiołki, pełne uroku osobistego i czaru. Miłe usposobienie sprawia, że łatwo nawiązują nowe znajomości i są lubiane w towarzystwie. Wioletta jest jak kameleon, łatwo przystosowuje się do każdej sytuacji. Towarzyska, sympatyczna i bardzo uczuciowa. Niepewna siebie, pragnie słyszeć stałe zapewnienia o miłości i przywiązaniu. Woli kierować się rozumem niż intuicją. Mają tendencję do częstego zmieniania zawodu. Potrafi wiele osiągnąć w życiu. Jest dobrą żoną i matką.
Imieniny: 29.X

Imiona na literę Z:

Zofia - imię Zofia pochodzi z języka greckiego "sofia", które oznacza mądrość, wiedzę, biegłość, sztukę. Od najmłodszych lat Zofie narzucają rodzinie nadzwyczajne tempo życia. Wszędzie jest ich pełno, ciągle coś kombinują i broją. Dojrzała kobieta, obdarzona tym imieniem, jest rozsądna, mądra, odpowiedzialna i pracowita. Zofie zazwyczaj posiadają zdolności pedagogiczne, są dobrymi psychologami. Nie należą do osób, które łatwo pozwalają sobą kierować. Trudno jest na nie wpływać i skłaniać do czegoś, do czego same nie mają przekonania. Są obdarzone bystrym okiem i przenikliwym umysłem. Zofia jako dojrzewająca dziewczyna jest bardzo kochliwa, zakochuje się "na zabój" i o każdym partnerze myśli jako o tym jedynym. W życiu rodzinnym wymagająca wobec partnera i dzieci.
Imieniny: 15.V

Zuzanna - imię Zuzanna pochodzi z języka hebrajskiego od słowa "szoszannah", które oznacza lilię. Spośród używanych obecnie imion Zuzanna jest imieniem najstarszym, pochodzi ze starożytnego Egiptu. Zuzanna jest typową artystką. Wrażliwa na piękno, estetka, lubi kontakt z naturą. Angażuje się w to co robi i wierzy w swój sukces. Kobieta obdarzona tym imieniem jest miła, namiętna, a momentami rozbrajająca. Czasem miewa tzw. złe dni - jest wtedy drażliwa, wybuchowa i nerwowa. Czerpie energię z przyrody, a ze sportów najbliższe jest jej pływanie. Ma wielkie serce, kocha ludzi, zwierzęta i przyrodę.

Imieniny: 24.V; 11.VIII

Imiona na literę Ż:

Żaneta - imię Żaneta wywodzi się z języka francuskiego od imienia Jeanette (czyt. "Żanet"). Jest to zdrobniałe imię żeńskie pochodzące od męskiego imienia Jana. Dziewczynka o tym imieniu potrzebuje ciągłej stymulacji, wynajdowania nowych zabaw, szybko wszystkim się nudzi. Żaneta jest niezależna, szybko się usamodzielnia i "wylatuje spod skrzydeł rodziców". Kobieta obdarzona tym imieniem jest silna, pełna życiowej energii, skłonna do ryzykownych przedsięwzięć. Szybko się uczy, potrafi robić wiele rzeczy na raz, ma wiele talentów, które rozwija. Silna potrzeba ciągłych zmian powoduje, że wokoło niej stale musi się coś dziać. Opanowana, bezpośrednia w kontaktach z innymi. Lubi rozkazywać i zaznaczać swoją dominującą rolę. W życiu osobistym jest wymagająca zarówno wobec siebie jak i innych.

Imieniny: 27.XII

 

Sonda

In Vitro - za czy przeciw? Zagłosuj i wypowiedz się na naszym FORUM
 

Szukaj w naszym serwisie

| Kontakt | Reklama | Linki | Redaktor | Współpraca | Użytkowanie | Logo | Mapa strony | Partnerzy | Patronaty | Polityka cookies |

Planowanie ciąży, Objawy ciąży,  Ciąża, Przebieg CiążyKalendarz ciąży, Kalkulator ciąży, Kalkulator cyklu, Kalkulator płodnościCiąża tydzień po tygodniu, Badania w ciąży, Sex w Ciąży, Ciąża kalendarz ciążyPrzygotowania do poroduPoród, Połóg, Jestem mamąWcześniaki, Rozwój niemowląt, Dzieci 1-2, Filmy z poroduDieta, Moda,  Antykoncepcja, Niania, Mama w ciąży, Serwis dla kobiet w ciąży, Forum Ciąża, Pracowania krawiecka, Niemowle,

Wszystkie prawa zastrzeżone © Ebrzuszek.pl 2008

Wszelkiego rodzaju problemy związane z ciążą oraz zdrowiemuszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Porady zamieszczone w portalu www.ebrzuszek.pl mają charakter informacyjny i właściciele serwisu nie ponoszą odpowiedzialności prawnej za szkody i straty wynikłe z zastosowania porad i informacji oraz błędów danych i nieaktualnych wiadomości zawartych na stronach portalu ebrzuszek.pl.