Ciąża

Dylematy młodej mamy czyli położna środowiskowa jak załatwić?

Dylematy młodej mamy czyli położna środowiskowa jak załatwić?

Po urodzeniu dziecka wiele kwestii jest dla młodych rodziców nie do końca jasnych. Nie znają oni odpowiedzi na wiele pytań. Kto może im pomóc? Oczywiście lekarz pediatra, ale też położna środowiskowa. To jest najbardziej kompetentna osoba, aby udzielić odpowiedzi na pytania młodych rodziców, którzy nie radzą sobie z noworodkiem.

Jak znaleźć położną?

Położna środowiskowa jak załatwić? Do momentu zajścia w ciążę wiele kobiet w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje w polskim prawie możliwość skorzystania z pomocy położnej. Położna środowiskowa będzie przychodziła do domu na specjalne wizyty, podczas których oceni stan zdrowia matki i noworodka. Podczas takich spotkań będzie okazja do zadawania pytań, wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Zazwyczaj matki bardzo cieszą się na takie spotkania. Przecież ktoś może fachowym okiem spojrzeć na ich dziecko i ocenić czy prawidłowo się rozwija. Szczególnie cenne są takie spotkania dla kobiet, które urodziły dziecko po raz pierwszy i jeszcze nie mają żadnego doświadczenia. Wsparcie położnej i jej dobre słowo jest dla nich bezcenne. Warto wybrać taką położną, która jest osobą doświadczoną, uprzejmą.

Rola położnej przy porodzie

Wielu osobom praca położnej kojarzy się tylko ze szpitalem i przyjmowaniem porodu. Oczywiście jest to najbardziej podstawowa funkcja tego zawodu. To właśnie położna jako pierwsza wita dziecko na świecie. Dobra położna jest w stanie bardzo pomóc rodzącej kobiecie, podpowiada pozycje porodowe, mówi jak oddychać, aby ból w czasie skurczu był jak najmniejszy. Nie bez powodu wiele kobiet stara się znaleźć jak najlepszą specjalistkę na swój poród. Współpraca kobiety rodzącej z położną jest gwarantem sukcesu. Bardzo często dzięki dobrej współpracy udaje się uniknąć między innymi nacięcia krocza albo porodu zabiegowego. Rola położnej w życiu każdej kobiety jest zatem bardzo ważna. Wręcz nie do przecenienia.

Pomoc na NFZ

Położna środowiskowa pracuje w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a zatem jej pomoc jest całkowicie bezpłatna. Można zgłosić się po porodzie do swojej przychodni i życzyć sobie wizyty położnej w swoim domu. Położna ma obowiązek na taką wizytę się stawić i udzielić pomocy młodym rodzicom. Jest to pomoc państwa w stosunku do osób, które zdecydowały się na macierzyństwo i ojcostwo. Warto zapamiętać wskazówki, jakich udziela położna środowiskowa. Zazwyczaj są to osoby bardzo wykształcone, które ciągle pogłębiają swoją wiedzę na specjalistycznych kursach i dzięki temu są na bieżąco z aktualną wiedzą.

Udostępnij