ebrzuszek.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Lifestyle

Maty edukacyjne – z korzyścią dla Ciebie i Twojego maluszka

Maty edukacyjne – z korzyścią dla Ciebie i Twojego maluszka

Maty edukacyjne przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci w wieku wczesno oraz późnoniemowlęcym, jednak na to rozwiązanie chętnie decydują się rodzice również i starszych dzieci. W niniejszym artykule omówimy zalety, jakie niesie za sobą zakup maty edukacyjnej, zarówno, jeśli chodzi o rodziców, jak i maluszka.

Maty edukacyjne – dlaczego cieszą się tak dużym uznaniem wśród rodziców?

Mata edukacyjna w obecnych czasach zaczyna stanowić niezastąpiony element wyprawki niemal każdego malucha. Stanowi ona bezpieczne miejsce do zabawy dla dziecka, pozwalając rodzicom na zajęcie się własnymi sprawami oraz chociaż chwilowy odpoczynek.

Maty wyposażone są w różnego rodzaju elementy ruchome, które pobudzają wyobraźnię, a także wpływają na rozwój dziecka. Przedmioty o różnorodnej teksturze, wydające dźwięki czy odznaczające się intensywnymi barwami, pomagają lepsze poznanie otaczającego dziecko świata.

Niektóre rodzaje mat edukacyjnych mogą stanowić również miejsce, w którym dziecko zdobędzie umiejętności niezbędne w przedszkolu czy pierwszych klasach szkoły podstawowej. Może to być na przykład rozróżnianie barw, początkowe kroki w kierunki nauki literek i cyferek, nazwy zwierząt, roślin, owoców lub warzyw.

Maty edukacyjne zapewniają odpowiedni poziom stymulacji dla bawiącego się dziecka, gdyż wyposażone są one w wiele różnorodnych elementów. Maluch może więc samodzielnie wybierać formę zabawy, na którą ma ochotę w danym momencie. A Ty, jako rodzic, nie musisz już martwić się o to, że po kilku dniach mata stanie się nieciekawa dla Twojej pociechy.

Maty edukacyjne – poznaj ich najpopularniejsze rodzaje i funkcje

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, możesz spotkać się z różnego rodzaju matami edukacyjnymi. Każdy z modeli oferuje inne funkcje, dzięki czemu dobór maty do wieku, płci, etapu rozwoju dziecka, a nawet preferencji odnośnie zabawy, jest niezwykle prosty.

Maty edukacyjne dzielimy między innymi ze względu na ich typ, a co za tym idzie możliwości ułożenia maluszka. W tej kategorii, wyróżniamy między innymi maty płaskie, pozwalające na leżenie i siedzenia, a także te, wyposażone w funkcję kojca. Drugi typ sprawdzi się przede wszystkim w przypadku kilkumiesięcznych niemowląt, zapewniając w pełni bezpieczną zabawę.

Starszym dzieciom z pewnością do gustu przypadnie basenik. W zestawie wraz z matą znajdują się również kolorowe piłeczki. Najbardziej standardowe rodzaje mat edukacyjnych oferują zwisające elementy w postaci na przykład zwierzątek, którymi dziecko może bawić się w pozycji leżącej. Ciekawym pomysłem może stać się również mata wyposażona w możliwość odtwarzania różnorodnych dźwięków i melodyjek.

Z jakich materiałów wykonywane są maty edukacyjne?

Materiał wykonania maty edukacyjnej zależy od danego producenta, typu czy rodzaju konkretnej zabawki. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się jednak różnego rodzaju tworzywa sztuczne, takie jak plastik, ale również materiały tekstylne. Niektóre z mat zawierają także metalowe elementy. 

Udostępnij