ebrzuszek.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Ciąża

Rodzaje metod naturalnego planowania ciąży

Rodzaje metod naturalnego planowania ciąży

W obecnych czasach wiele osób pragnie posiadać dziecko. W tym celu stosowane są przez nie między innymi różnego rodzaju metody naturalnego planowania rodziny. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także sprawdzić, na czym one polegają.

Metoda termiczna

Wśród najbardziej popularnych naturalnych sposobów planowania rodziny można przede wszystkim wymienić metodę termiczną, która jest bardzo skuteczna. W metodzie termicznej przede wszystkim obserwuje się temperaturę ciała kobiety w całym cyklu, a także jej zmiany. Na tej podstawie można stwierdzić, kiedy następuje owulacja. Temperaturę należy mierzyć codziennie rano przed wstaniem z łóżka. W tym celu warto stosować specjalny termometr owulacyjny, który będzie wskazywał nawet najmniejsze wahania. Codzienne wyniki należy zapisywać, aby wiedzieć, kiedy następuje zmiana temperatury. Wyniki mogą być z powodzeniem analizowane w przyszłym miesiącu w celu określenia momentu owulacji.

Metoda śluzu szyjki macicy

Naturalne planowanie ciąży to także metoda śluzu szyjki macicy, która bardzo chętnie stosowana jest przez wiele osób. Dzięki tej metodzie można bez większych problemów określić moment owulacji, co jest bardzo istotne podczas starań o dziecko. Aby metoda ta była w pełni skuteczna należy przez cały cykl obserwować zmiany w śluzie z szyjki macicy. Śluz zmienia kolor, a także występuje w różnej gęstości oraz ilości. Warto to wziąć pod uwagę podczas planowania rodziny.

Metoda kalendarzykowa

Kolejnym sposobem naturalnego planowania rodziny z całą pewnością będzie metoda kalendarzykowa. Metoda ta opiera się na obserwacji swojego cyklu oraz wykonywania konkretnych obliczeń, które umożliwią określenie daty owulacji w cyklach mających dopiero nadejść. Owulacje zazwyczaj ma miejsce od dwunastu do szesnastu dni przez rozpoczęciem miesiączki. Warto to uwzględnić w swoim obliczeniach, aby były one bardziej rzetelne i lepiej sprawdzalne.

Metoda objawowo-termiczna

Wśród różnych sposobów naturalnego planowania rodziny można również wymienić metodę objawowo-termiczną, która jest najbardziej popularna spośród wszystkich sposobów. Jest ona bardzo chętnie wybierana przez pary w różnym wieku, dlatego warto się nad nią zastanowić w szczególny sposób. Metoda ta jest połączeniem metody termicznej, metody śluzu szyjki macicy, a także metody kalendarzykowej. Dzięki połączeniu wszystkich sposobów można osiągnąć najlepsze efekty w określaniu dni płodnych i niepłodnych u kobiety, a także momentu jej owulacji. Ma to bardzo duże znaczenie podczas starań o dziecko.

Udostępnij