Ciąża

Jakie witaminy brać w ciąży i po porodzie?

Jakie witaminy brać w ciąży i po porodzie?

Ciąża nazywana jest najpiękniejszym okresem w życiu kobiety. I choć nie zawsze tak jest, to mimo wszystko jest to czas, kiedy rozwija się w Tobie nowe życie, które potrzebuje wielu różnych substancji, by być zdrowym i silnym. Dlatego tak ważna w tym czasie jest odpowiednia dieta i uzupełnianie niedoborów. Sprawdź jakie witaminy w ciąży i po porodzie są najważniejsze.

Witaminy w ciąży – o czym musisz pamiętać?

Zdrowa, zróżnicowana dieta powinna dostarczać większości witamin i minerałów potrzebnych dla zdrowia. Jednak w ciąży zapotrzebowanie na nie jest znacznie większe. Wtedy też warto wspomóc się przyjmowaniem odpowiednich preparatów witaminowych. Dlaczego? Witaminy w ciąży są bowiem niezbędne do ukształtowania zdrowego płodu, natomiast ich niedobory mogą doprowadzić do chorób u matki i dziecka, w tym drugim przypadku mogą wręcz powodować występowanie nieodwracalnych wad. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich odpowiedniego poziomu.

Jakie witaminy dla kobiet w ciąży są najważniejsze?

Za witaminy i minerały niezbędne do donoszenia zdrowej ciąży uznawane są:

  •  kwas foliowy,
  •  jod,
  •  witamina D,
  •  żelazo,
  •  kwasy tłuszczowe DHA.

Już na poziomie starań o dziecko powinno się to wziąć pod uwagę i w konsultacji z lekarzem ginekologiem przeprowadzić badania niedoborów (badanie krwi), a następnie zacząć je suplementować, w dawkach zaleconych przez lekarza. Można już wtedy sięgnąć po specjalnewitaminy dla kobiet w ciąży, które będą mieć odpowiedni skład. W ten sposób zadbasz o swoją odporność oraz o zapewnienie dziecku dobrych warunków do rozwoju.

Witaminy po porodzie – czy to konieczne?

Wiele kobiet popełnia błąd, odstawiając witaminy po porodzie. Dlaczego? Poród to znaczne obciążenie dla organizmu i często wiąże się z utratą krwi i osłabieniem. Tuż po nim jesteś narażona na osłabienie systemu immunologicznego, a pojawiające się często zmęczenie i niewyspanie dodatkowo obciąża organizm. Dlatego też, po porodzie warto kontynuować przyjmowanie preparatów witaminowych, zwłaszcza jeśli karmisz dziecko piersią. Witaminy dla mam oprócz wcześniej wspomnianych składników powinny również zawierać witaminy z grupy B, które konieczne są do regeneracji ciała, a także wspierają system immunologiczny, pomagają w walce ze zmęczeniem oraz wspierają dziecko w prawidłowym rozwoju.

Jakie witaminy dla kobiet w ciąży i matki karmiącej będą najlepsze?

Wiele zależy od tego, w jakim okresie roku kobieta zachodzi w ciążę oraz jaka jest jej dieta. Dlaczego? Kobiety, które są w ciąży w okresie wiosenno-letnim mają łatwiejszy dostęp do świeżych, występujących sezonowo owoców i warzyw. Co za tym idzie, łatwiej im skomponować zbilansowaną dietę. W tym okresie częściej występuje również słońce, które pomaga w wytwarzaniu witaminy D. Wtedy też kobiety mogą wybierać preparaty witaminowe o niższych stężeniach, ponieważ rzadziej będą narażone na niedobory. Natomiast ciąża w okresie jesienno-zimowych pozbawiona jest zarówno większości świeżych owoców i warzyw, jak i w tym czasie rzadziej pojawia się słońce. Wtedy też powinno się uwzględnić to podczas wybierania preparatów witaminowych. Pamiętaj też, aby przyjmowanie witamin skonsultować z ginekologiem oraz by na bieżąco śledzić ich poziom we krwi, ponieważ nadmiar witamin również może być problemem.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij