Zdrowie

Cukrzyca ciążowa na końcówce ciąży

Cukrzyca ciążowa na końcówce ciąży

Ciąża to bez wątpienia bardzo wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Jednak podczas niego u przyszłej mamy mogą się pojawić zróżnicowane schorzenia, które mogą zagrażać zarówno jej, jak i dziecku. Wśród nich można wymienić na przykład cukrzycę ciążową. Cukrzyca ciążowa końcówka ciąży – warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej.

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa występująca u kobiet spodziewających się dziecka uznawana jest przede wszystkim za nietolerancję węglowodanów. Jest to schorzenie, które pojawia się na skutek działania hormonów u kobiet, które nie miały wcześniej żadnych problemów ze stężeniem cukru we krwi. Cukrzyca ciążowa może pojawić się u każdej pani, która spodziewa się dziecka. Jednak jej ryzyko jest zwiększone w przypadku nadwagi, otyłości czy też cukrzycy typu drugiego w rodzinie. Cukrzyca ciążowa częściej również występuje u starszych kobiet oraz u tych, dla których obecna ciąża nie jest pierwszą. Im więcej ciąż, tym większe ryzyko pojawienia się cukrzycy ciążowej.

Polecamy także: https://www.ebrzuszek.pl/choroby-wieku-dzieciecego-jak-sobie-z-nimi-radzic/

cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa końcówka ciąży – skutki

Cukrzyca ciążowa końcówka ciąży to bardzo często pojawiający się problem u wielu osób. Może mieć ona bardzo negatywne konsekwencje przede wszystkim dla zdrowia dziecka, dlatego warto ją leczyć. W przypadku kobiet ze stwierdzoną cukrzycą ciążową istnieje większe ryzyko porodu przedwczesnego, a także wystąpienia niedojrzałości organów u dziecka. Dodatkowo cukrzyca ciążowa może również spowodować zgon wewnątrzmaciczny.

Rozpoznanie cukrzycy ciążowej

Rozpoznanie cukrzycy ciążowej jest bardzo istotną kwestią w każdym przypadku, dlatego u kobiet w ciąży w regularny sposób powinny być wykonywane badania profilaktyczne. Wśród nich można przede wszystkim wymienić badanie stężenia glukozy we krwi, ale także specjalny test obciążenia glukozą. Podczas niego przez kobietę spożywany jest specjalny roztwór, po czym następuje badanie cukru we krwi. Jeśli jego poziom jest podwyższony stwierdza się u danej osoby cukrzycę ciążową.

Polecamy: https://www.ebrzuszek.pl/ubezpieczenie-dziecka-jakie-wybrac/

ciąża cukrzyca

Cukrzyca ciążowa końcówka ciąży – dieta

Podczas występowania takiego schorzenia jak cukrzyca ciążowa bardzo istotne jest przede wszystkim stosowanie odpowiedniej diety. Jest ona podobna do diety wszystkich osób z cukrzycą. Dlatego stosowana dieta powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana oraz w swoim składzie powinna zawierać wszystkie niezbędne witaminy oraz minerały. Dodatkowo warto unikać spożywania słodyczy, fast foodów oraz innych niekoniecznie zdrowych rzeczy. Warto postawić na warzywa, chude mięso, ryby, jaja, a także niskotłuszczowy nabiał. Na pewno będzie to bardzo korzystne rozwiązanie dla każdej kobiety w ciąży, która zmaga się z takim schorzeniem, jak cukrzyca ciążowa.

Udostępnij