Parenting

Jak wyposażyć łóżeczko dziecięce – wszystko czego potrzebuje twój noworodek

Jak wyposażyć łóżeczko dziecięce – wszystko czego potrzebuje twój noworodek

Noworodek po przyjściu na świat nie potrzebuje wiele więcej oprócz bezpieczeństwa, spokoju, miłości, czułości oraz odpowiedniego miejsca do snu. Zdrowy i spokojny sen to podstawa w prawidłowym rozwoju dziecka. Jak wyposażyć łóżeczko dziecięce? Pościel dziecięca 140×200, 160×200, 100×130 – którą wybrać? Czy prześcieradło nieprzemakalne sprawdzi się w łóżeczku dziecka? Przeczytaj kilka wskazówek, czego nie powinno zabraknąć w łóżeczku twojego noworodka.

Asortyment do łóżeczka dziecięcego

Podczas urządzaniu pokoju dziecięcego, mamy bardzo wiele możliwości. W dzisiejszych czasach dostępne są różne modele mebli, akcesoriów i różnego rodzaju dodatków. Przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka z pewnością w pierwszej kolejności należy wybrać wygodne i praktyczne łóżeczko, a dopiero później np. pościel dla dzieci. Miejsce do spania powinno być bezpieczne, tak aby można było malucha zostawić na chwilę samego. Można wybrać model, który ma wbudowane szuflady na najpotrzebniejsze rzeczy. W przypadku, kiedy tego brakuje, należy samodzielnie zadbać o dodatkowe miejsce do przechowywania. Oferty sklepów z akcesoriami dziecięcymi są w stanie zapewnić naszemu maluchowi praktycznie wszystko, oferując duży wybór wzorów, materiałów i kolorów. Wiele z dodatków nie jest obowiązkowym wyposażeniem. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o podstawowe potrzeby naszego dziecka. 

Materac z ochraniaczem

Do łóżeczka należy dobrać odpowiedni materac. Przy wyborze należy kierować się rozmiarem oraz jakością. Materac, na którym nasze dziecko będzie spało, powinien być miękki i wygodny, ale także bardzo wytrzymały. Wokół małych dzieci jest dużo plam i zabrudzeń. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu materaca w postaci specjalnego ochraniacza, którego czyszczenie i wymiana nie powinno stanowić kłopotu. 

Pościel, kocyk czy rożek?

Dla najmłodszych dzieci najlepszy będzie specjalny rożek lub otulacz, którym w bezpieczny sposób możemy otulić dziecko. Rożek powinien mieć każdy niemowlak, ponieważ jest on bardzo wygodny podczas noszenia dziecka na rękach. Jeżeli decydujemy się już na kocyk lub kołderkę, należy pamiętać, aby wybrać antyalergiczne materiały, które będą trzymać ciepło i przepuszczać powietrze. Maluch nie może zmarznąć ani się przegrzać. Kocyk powinien być także lekki, tak aby nie obciążył delikatnego ciała niemowlęcia. Pozostawiając dziecko pod kocykiem lub kołderką, trzeba mieć na uwadze jego bezpieczeństwo. Maluch nie może mieć zasłoniętych ust i nosa. Z tego względu nie zaleca się częstego stosowania nakryć. Dziecko powinno przebywać i spać w odpowiedniej temperaturze. Zaleca się także, aby na początku niemowlę spało zupełnie na płasko. Dopiero po upływie kilku miesięcy, można zacząć wybierać bezpieczne modele poduszek do łóżeczka dziecięcego.

pościel

Przyborniki

Miejsce na pieluszki, kremy, ubranka, butelki, smoczki oraz na wszystkie inne najpotrzebniejsze rzeczy powinno znaleźć się w każdym łóżeczku lub w miejscu tuż obok niego. W momencie, kiedy rodzic nie może zostawić dziecka samego, staje się to bardzo wygodne i praktyczne. Czasami liczy się czas i ważne jest, aby wszystko było pod ręką. Jeżeli łóżeczko nie ma wbudowanych szuflad, bez problemu można dobrać specjalne przyborniki, które mocuje się do szczebelków łóżeczka. Dostępnych jest wiele wzorów i kolorów, które możemy dobrać kolorystycznie do całego wnętrza i pozostałych akcesoriów. 

Przewijak

Miejsce do przewijania noworodka powinno znaleźć się w każdym pokoju malucha. Odpowiedni przewijak to nie tylko wygoda dla dziecka, ale także i dla rodzica. Jeżeli nie chcemy, aby zabierał on dużo miejsca, możemy zdecydować się na model, który bez problemu da się założyć na górę łóżeczka. Nie blokuje on dostępu do malucha oraz jest on lekki i łatwy przy przenoszeniu. Na przewijak przydadzą się także dodatkowe podkładki, które będą chronić przed trwałym zabrudzeniem i zniszczeniem. 

Osłonka na szczebelki

Jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo naszego malucha i boimy się, że uderzy się w drewniane szczebelki, warto zastanowić się nad osłonkami. Są to kolorowe i miękkie poduszeczki, które przywiązuje się do szczebelków za pomocą sznureczków. Taką osłonkę możemy zamontować naokoło łóżeczka, nie tylko dla noworodków, ale także dla starszych dzieci.

Baldachim

Jeżeli chcemy, aby łóżeczko naszego dziecka było wyjątkowe, możemy przyozdobić je dekoracyjnym baldachimem  lub innego rodzaju dekoracjami, które nie będą zakłócać spokoju malucha i nie będą go za bardzo rozpraszać. 

Karuzela 

Kolorowa karuzela, która przywieszana jest nad łóżeczkiem, to chyba najbardziej uroczy element każdego pokoiku dziecięcego. Taka zabawka nie tylko służy jako dekoracja, ale także bawi malucha, a przyjemna melodia pozwala spokojnie dziecku zasnąć. W łóżeczku jednak nie powinno znajdować się zbyt wiele zabawek, ani bodźców, do których niemowlę nie jest jeszcze przyzwyczajone. Otoczenie małego dziecka powinno być proste, spokojne i minimalistyczne, bez jaskrawych kolorów i różnorodnych wzorów. 

dziecko zabawa

Zabawki i przytulanki

Do zabawiana niemowlaka mogą służyć grzechotki, a przy wyżynających się ząbkach przyda się gryzak. Przytulanki i inne zabawki nie powinny znajdować się w łóżeczku, ponieważ dziecko może zrobić sobie nimi krzywdę. Po bezpiecznej zabawie, pod okiem dorosłego, należy odłożyć je na bok. W łóżeczku nie powinno znajdować się nic oprócz najpotrzebniejszych rzeczy. Dodatkowe akcesoria i zabawki to rozpraszacze, które zakłócają spokój malucha. 

Przybory, dodatki i różnego rodzaju akcesoria do łóżeczka dziecięcego należy wybierać odpowiedzialnie, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka. Nie powinniśmy ulegać pokusie ślicznych dekoracji, które mogłyby zakłócać spokój malucha. Łóżeczko dla dziecka powinno być urządzone przede wszystkim w sposób minimalistyczny i funkcjonalny. 

Udostępnij