Parenting

Jak prawidłowo pielęgnować noworodka?

Jak prawidłowo pielęgnować noworodka?

Z całą pewnością można stwierdzić, że noworodek ma bardzo delikatną skórę. Dlatego powinno się o nią w szczególny sposób zadbać. Wiele osób zastanawia się, jak w prawidłowy sposób pielęgnować noworodka. Warto się tego dowiedzieć oraz poznać najlepsze metody.

Kąpiel

Podczas prawidłowej pielęgnacji noworodka bardzo duże znaczenie ma przede wszystkim kąpiel. Kąpiel noworodka nie musi być wykonywana codziennie, jednak na co dzień warto przemywać najbardziej newralgiczne części ciała dziecka tuż po urodzeniu. Wśród nich można wymienić rączki, twarz, szyję i pachy, a także okolice intymne oraz pupę. Kąpiel noworodka warto wykonywać w czystej wodzie lub z niewielkim dodatkiem środków myjących. Dzięki temu skóra dziecka na pewno będzie w bardzo dobrym stanie i nie pojawiają się żadne problemy z nią związane. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę dziecka, a także ubrać je w świeże ubranka. Wtedy na pewno będzie się czuło bardzo komfortowo i wygodnie.

Pielęgnacja pępka

Pielęgnacja noworodka obejmuje również zadbanie o jego pępek, co jest niezwykle istotną kwestią. Kikut pępka u dziecka zazwyczaj odpada po pewnym czasie od porodu, dlatego warto do tego czasu w szczególny sposób o niego zadbać. Najlepszym rozwiązaniem będzie psikanie go środkiem odkażającym oraz delikatne mycie. W obecnych czasach niepolecane jest wykorzystywanie środków na bazie alkoholu, ponieważ mogą one podrażniać delikatną skórę dziecka.

Pielęgnacja skóry

U każdego noworodka warto również w szczególny sposób zadbać o pielęgnację skóry. Bardzo często zdarza się tak, że skóra najmłodszych dzieci ulega przesuszeniu, ponieważ musi przyzwyczaić się do warunków panujących na zewnątrz. Dodatkowo skórę mogą wysuszać zbyt częste kąpiele, dlatego warto to wziąć pod uwagę. W przypadku zbyt dużego przesuszenia skóry warto wykorzystać kremy specjalnie przeznaczone do pielęgnacji najmłodszych dzieci. Na pewno będą one miały bardzo korzystne działanie. Zobacz również: https://www.ebrzuszek.pl/wysypka-u-dzieci-jak-rozpoznac-jej-rodzaj/

Zmiana pieluch

W przypadku najmłodszych dzieci bardzo duże znaczenie ma odpowiednia zmiana pieluch. Pieluchy należy zmieniać odpowiednio często, aby u dziecka nie doszło do żadnych odparzeń. Najlepiej zmieniać pieluchę zawsze wtedy, gdy się widzi, że jest ona pełna. Będzie to najbardziej korzystne rozwiązanie spośród wszystkich możliwych. Podczas zmiany pieluszek warto korzystać również z chusteczek nawilżanych w celu odpowiedniego oczyszczenia skóry dziecka. W obecnych czasach nie poleca się stosowania żadnych kremów pod pieluszkę. Mogą one w negatywny sposób wpływać na skórę.

Udostępnij