ebrzuszek.pl

Parenting i Rodzicielstwo

waga w ciąży
Uroda

Jaka powinna być prawidłowa waga w ciąży?

Z całą pewnością można stwierdzić, że ciąża jest bardzo ważnym czasem w życiu każdej kobiety. Podczas ciąży w większości przypadków waga kobiety zwiększa się, głównie z uwagi na rosnące w niej dziecko, ale także w związku z pojawiającymi się elementami dodatkowymi. Warto dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniej wagi w ciąży.

Prawidłowa masa ciała

Prawidłowa masa ciała w ciąży nie jest jednoznacznie określona i zależna jest od bardzo wielu zróżnicowanych czynników. Wśród nich można przede wszystkim wymienić masę ciała kobiety przed ciążą. To dzięki jej poznaniu możliwe jest oszacowanie prawidłowego przyrostu masy ciała w ciąży. Kobieta, która ma niedowagę może przytyć w ciąży od dwunastu do osiemnastu kilogramów. Osoba z prawidłową wagę może przybrać od jedenastu do szesnastu kilogramów. Kobieta, która zmaga się z nadwagą przed ciążą może w jej trakcie przytyć od siedmiu do jedenastu kilogramów. Natomiast osoba, która cierpi na otyłość powinna przybrać jedynie od pięciu do dziewięciu kilogramów.

Przyrost masy ciała

Przyrost masy ciała w ciąży może być bardzo zróżnicowany, dlatego warto to wziąć pod uwagę podczas szacowania swojej wagi. Na przyrost masy ciała podczas ciąży składa się bardzo wiele elementów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić wagę dziecka, które najczęściej waży około trzech kilogramów. Oprócz tego wagę zwiększają również takie elementy jak powiększająca się macica, piersi, płyn owodniowy, łożysko, krew i dodatkowe płyny, a także dodatkowa tkanka tłuszczowa.

Nadwaga w ciąży

Nadmierny przyrost masy ciała w ciąży nie jest polecany dla żadnej kobiety, ponieważ może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Są one związane przede wszystkim z dolegliwościami kobiety ciężarnej. Wśród nich mogą się pojawić hemoroidy, obrzęki nóg oraz bóle kręgosłupa. Jednak podczas istnienia nadwagi w ciąży może pojawić się również takie schorzenie jak cukrzyca ciążowa czy też nadciśnienie tętnicze.

Niedowaga w ciąży

Zbyt mały przyrost masy ciała w ciąży również może mieć negatywne konsekwencje dla wielu kobiet, dlatego powinno się unikać takich sytuacji. Niedowaga w ciąży może spowodować przede wszystkim przedwczesny poród, ale także niską wagę urodzeniową dziecka. Oprócz tego u dziecka mogą się pojawić pewne nieprawidłowości. Wśród nich można na przykład wymienić niedokrwistość, czyli anemię, a także różnego rodzaju zaburzenia oddychania. Warto o tym pamiętać w trakcie ciąży, aby starać się o osiągnięcie jak najbardziej optymalnej wagi ciała, zarówno dla siebie, jak i dla dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *