ebrzuszek.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Ciąża

Jakie badania należy wykonać w ciąży?

Jakie badania należy wykonać w ciąży?

Z całą pewnością można stwierdzić, że ciąża to bardzo wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Dlatego podczas niego warto w szczególny sposób o siebie zadbać poprzez wykonywanie odpowiednich badań. Wiele kobiet zastanawia się, jakie są to badania. Warto się tego dowiedzieć.

Badania krwi

Wśród najważniejszych badań, które są wykonywane podczas ciąży można przede wszystkim wymienić różnego rodzaju badania krwi. Są one niezwykle istotne podczas całego przebiegu ciąży, dlatego powinno się je wykonywać w regularnych odstępach czasu. Wśród najczęściej wykonywanych badań można przede wszystkim wymienić morfologię krwi, badania związane z tarczycą, badania grupy krwi oraz czynnika Rh. Oprócz tego zrealizowane powinny być również badania związane z konfliktem serologicznym, badania glukozy, a także badania na przeciwciała wybranych chorób zakaźnych.

Badania USG

Badania w ciąży obejmują również regularnie wykonywane badania USG, które są bardzo ważne na każdym etapie ciąży. Jednak najważniejsze z nich jest badanie USG pierwszego trymestru, drugiego trymestru, a także trzeciego trymestru. Na badaniu pierwszego trymestru możliwe jest sprawdzenie ogólnej budowy płodu, a także wykluczenie podstawowych chorób genetycznych. Badanie to pogłębione jest podczas wykonywania tak zwanego badania połówkowego, które najczęściej wykonywane jest mniej więcej w połowie ciąży.

Test obciążenia glukozą

Wśród różnych badań, które powinna przejść kobieta w ciąży można również wymienić test obciążenia glukozą. Jest to badanie wykonywane z krwi, jednak wymaga ono specjalnego przygotowania. W trakcie badania kobieta musi wypić roztwór glukozy, a poziom cukru w jej krwi badany jest w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu możliwe jest ocenienie, czy kobieta choruje na takie schorzenie jak cukrzyca ciążowa. Może być ono dość groźne zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Dlatego profilaktyczne badania są wymagane.

Badanie moczu i posiew

Kolejnymi badaniami, które są w ciąży wykonywane dość często są badania moczu. Dzięki nim można wykryć bardzo wiele nieprawidłowości, dlatego poleca się je wykonywać w ciąży więcej niż jeden raz. Badania moczu wykażą przede wszystkim czy w drogach moczowych kobiety nie znajdują się żadne bakterie wywołujące stan zapalny. Jest to bardzo istotna kwestia. Oprócz tego pod koniec ciąży zalecane jest również wykonanie posiewu z pochwy. Dzięki niemu wiadomo będzie, czy kobieta nie jest zakażona paciorkowcami, co może być groźne dla jej dziecka podczas porodu. Jeśli taka sytuacja się pojawi to najczęściej wdrażany jest antybiotyk.

Udostępnij