Zdrowie

Wirus HPV – wszystko, co każdy z nas powinien o nim wiedzieć

Wirus HPV – wszystko, co każdy z nas powinien o nim wiedzieć

Świadomość na temat wirusów i bakterii w naszym otoczeniu wciąż nie jest na odpowiednim poziomie. Niestety, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak groźne choroby mogą wywołać. Brak dbania o swoje zdrowie, bezpieczeństwo i higienę może przynieść katastrofalne skutki. Dlatego właśnie postaramy się przybliżyć czytelnikom jeden z najgroźniejszych wirusów, który może zaatakować wiele z nas – HPV. To temat szczególnie ważny dla wszystkich kobiet. Wirus HPV jest odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Odpowiednia profilaktyka może nas uratować – dowiedz się więcej z lektury artykułu!

Czym jest wirus HPV? Podstawowe informacje

Zarażenie wirusem HPV najczęściej ma miejsce przez kontakt płciowy. Jest to bardzo często spotykany wirus (najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową), z którym większość z nas się zetknie. Jednak układ immunologiczny człowieka po prostu go zwalcza. Jednak aż w 20% infekcji patogen doprowadzi do trwałego zakażenia przez zmianę DNA komórek. Kolejny etap to powstawanie stanów przedrakowych, a później nowotworu. To 20% może wydawać się małą liczbą. Jednak w rzeczywistości to ok 3000 kobiet każdego roku w samej Polsce. Jeszcze straszniejszą statystyką jest to, że połowa z tych osób umiera. Dlatego właśnie tak ważne jest hasło „badam HPV!”.

Profilaktyka raka szyjki macicy – nie daj się HPV! 

Test na HPV pozwala na szybkie wykrycie patogenu w naszym organizmie. Należy pamiętać, że praktycznie każda kobieta aktywna seksualnie miała lub będzie miała styczność właśnie z tym wirusem. Co więcej, wywołuje on nie tylko raka szyjki macicy. Może objąć zmianami nowotworowymi także krtań, gardło czy odbyt. Samych typów HPV jest ponad 130! Dlatego już teraz musimy zadać sobie pytanie – gdzie zrobić badanie na HPV? 

Badam HPV – dowiedz się, jak walczyć z HPV! 

„Badam HPV” to akcja, która ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat tego wirusa, a także samego wykonywania badań w kierunku jego wykrycia. Test na HPV jest prosty, możesz go wykonać we własnej łazience. Nie ma więc czego się obawiać, wszystko jest wykonywane bezboleśnie i w krótkim czasie. Od stycznia 2021 roku badanie na HPV to pierwszy krok w kierunku wykrycia raka szyjki macicy według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy. „Badam HPV” to w pełni dyskretny i najskuteczniejszy sposób na to, aby zadbać o swoje ciało i przyszłość. Zobacz – co to jest i jak zrobić test na HPV?

Zadbaj o swoje ciało i zdrowie – wirus HPV to nie wyrok

Walka z rakiem szyjki macicy jest obecnie możliwa do wygrania. Jednak bardzo ważnym aspektem na drodze do sukcesu, jest wczesne wykrycie choroby. Badanie pod kątem wirusa HPV daje ogromne szanse na wyjście z walki obronną ręką. Rak szyjki macicy to nie wyrok! Jednak trzeba się regularnie badać, trzeba się doinformowywać i trzeba uświadamiać ludzi w tym, jak działa ludzki organizm i co może mu zagrażać! Wirus HPV to podstępny patogen, który jednak w obecnych czasach może zostać pokonany. Tego życzymy wszystkim kobietom, które się z nim zmagają. 

Udostępnij