Jeśli mieszkasz na wsi lub po prostu dysponujesz kawałkiem ogródka lub tarasu, przygotuj przestrzeń do zabawy aby sprawić przyjemność swojemu dziecku. Podpowiadamy, jak stworzyć plac zabaw od zera. Własny plac zabaw, choćby najmniejszy, to dla każdego dziecka wielka atrakcja i nie lada frajda.
Czy warto robić plac zabaw na podwórku?
Zabawy w piaskownicy, huśtanie się, wspinanie czy zjeżdżanie ze zjeżdżalni sprawia dzieciom wielką radość. Wbrew pozorom urządzenie przydomowego placu zabaw nie jest drogie i można o tym pomyśleć nie tylko wtedy, gdy dysponujesz dużym ogrodem. Oczywiście im większa przestrzeń, tym więcej miejsca do świetnej zabawy, ale na przydomowy plac zabaw sprawdzi się nawet skrawek terenu tuż przy domu. Trzeba tylko zadbać o to, żeby w pobliżu nie było żadnych zbiorników wodnych, instalacji gazowych lub elektrycznych czy toksycznych roślin ogrodowych. Warto dodatkowo wybrać miejsce, które jest zacienione i oddalone od ulicy.
Dobra nawierzchnia pod plac zabaw
Zanim jeszcze zdecydujesz, jak urządzić plac zabaw, zastanów się, jaką będzie miał nawierzchnię. Lepiej zainwestować więc w bezpieczne nawierzchnie, jakimi pokrywane są profesjonalne place zabaw – najbardziej popularne są syntetyczne, gumowe płyty lub gigantyczne puzzle. Można rozłożyć je na całej powierzchni placu lub tylko w tych miejscach, które wymagają zwiększonej ochrony, np. przy zjeżdżalni. Są bezpieczne i łatwe w utrzymaniu, a także praktyczne, gdyż w dowolnej chwili można je zdemontować i ułożyć gdzie indziej.
Zabawki dopasowane do wieku dziecka
Im młodsze dziecko, tym mniej zaawansowane powinny być zabawki. Ponieważ prawdziwy plac zabaw nie może się obyć bez piaskownicy, to o niej warto pomyśleć w pierwszej kolejności. Jeśli maluch ma nie więcej niż 3–4 lata, sprawdzą się również: plastikowy domek, wszelkiego rodzaju bujaki, niska huśtawka i zjeżdżalnia. Plac zabaw dla starszego dziecka wymaga już więcej rozmachu. Dobrze, jeśli znajdą się na nim zabawki, które wymagają pewnego wysiłku: drabinki, po których można przechodzić, używając tylko rąk, mini ścianka wspinaczkowa, kosz do koszykówki na wysokim pałąku, zjeżdżalnia o ślizgu długości 4–5 metrów czy huśtawka. Wybierając zabawki i sprzęty do przydomowego placu zabaw, upewnij się, że są bezpieczne. Zabawki powinny mieć wszelkie wymagane atesty i gwarancję producenta. Stan zabawek i ich stabilność należy regularnie sprawdzać, a w razie potrzeby konserwować lub wymieniać elementy na nowe.