ebrzuszek.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Zabawy dla dzieci w domu rozwijające zmysły

Zabawy dla dzieci w domu rozwijające zmysły

Dziecko w wieku trzech lat jest bardzo ciekawe świata. Interesuje je wiele rzeczy i bardzo chętnie zadaje pytania, często nawet bardzo dociekliwe. Młody człowiek zazwyczaj nie spocznie, dopóki nie otrzyma satysfakcjonującej odpowiedzi na nurtujące zagadnienia. Przeczytaj do końca i poznaj ciekawe zabawy dla dzieci w domu.

Co potrafi trzylatek?

Z racji tego, że dziecko w wieku trzech lat ma dość dobrą pamięć, potrafi zapamiętać tekst dostosowanej do jego wieku piosenki lub prosty wierszyk, umie układać puzzle. Dziecko zna swoją płeć oraz imię. Potrafi rozwiązywać proste problemy, ponieważ rozumie że pewne czynności dają określony rezultat. Młody człowiek zna zastosowanie przedmiotów stosowanych codziennie, takich jak na przykład akcesoria kuchenne. Ma świadomość tego, co oznaczają słowa: jeden czy dwa oraz potrafi segregować przedmioty pod kątem ich przeznaczenia lub koloru.

Opóźniony rozwój dziecka

W przypadku, w którym u dziecka nie obserwuje się niektórych z powyższych cech, należy w pierwszej kolejności poświęcić mu więcej czasu. Zazwyczaj lekkie opóźnienie w zdobywaniu nowych umiejętności nie wynika z problemów zdrowotnych, a wymaga jedynie trochę więcej uwagi i systematyczności w nauce. Oczywiście najlepszym sposobem na rozwój malucha jest zabawa. Powinna być ona dostosowana do możliwości poznawczych malca ponieważ zarówno zbyt proste, jaki i zbyt trudne zadania mogą zniechęcać i osłabiać zainteresowanie dziecka.

Czytanie książek

dziecko czyta

Choć z pozoru czytanie dziecku książek nie wydaje się atrakcyjną formą zabawy, w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. To od inwencji rodzica, sposobu i atrakcyjności jego czytania, modulowania głosu, prezentowania obrazków oraz omawiania ich wraz z dzieckiem zależy to czy malec sam chętnie będzie sięgać po książeczkę. Ponadto dzieci w tym wieku chętnie naśladują rodziców, również w kwestii kultury czytania obserwowanej w danym domu. Trudno bowiem oczekiwać od malucha wykonywania czynności, których nie obserwuje on u swoich rodziców. Dziecko w wieku trzech lat zna i używa ponad kilkuset słów. Samo buduje zdania. Wszystkie te zdolności fantastycznie wzmacnia częsty kontakt z czytelnictwem. Czytanie ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Jest to czas poświęcony jedynie malcowi, który niesamowicie wpływa na rozwój jego wyobraźni.

Sprawność manualna

Dziecko w wieku trzech lat ma coraz bardziej sprawne rączki. Jego ruchy są dość dobrze skoordynowane. Maluchy w tym okresie bardzo chętnie rysują, malują oraz kolorują obrazki. Zabawy z dziećmi w domu powinny więc pobudzać dalszy rozwój tej małej motoryki oraz inwencji twórczej. Zobacz także: https://www.ebrzuszek.pl/najlepsze-pomysly-na-prezenty-dla-dwulatka/

Zabawy z 3 latkiem

Zabawy dla dzieci w domu powinny opierać się przede wszystkim na pobudzaniu rozwoju zmysłów dziecka. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie zabawek sensorycznych angażujących smak, węch, słuch i wzrok malca. Niezwykła zaletą tego typu przedmiotów jest fakt, że to od inwencji twórczej rodzica a nie zasobności jego portfela w dużej mierze zależy atrakcyjność każdej zabawy. Nie ma bowiem konieczności wydawania dużych sum na specjalistyczne zabawki. W celu stworzenia przedmiotu sensorycznego wystarczy bowiem zazwyczaj zawartość szafy w kuchni i kilka ubrań.

Zabawy dla dzieci w domu -masy plastyczne

Odkryciem ostatnich lat jest piasek kinetyczny. Wśród jego cech wypływających na ogromną popularność wymienić należy to, że produkt mimo sztucznych dodatków jest bezpieczny dla małych użytkowników, w tym również tych podatnych na reakcje alergiczne. Piasek kinetyczny w odróżnieniu od klasycznego jest stale wilgotny, dobrze się klei i nie brudzi rąk. Alternatywę dla produktu gotowego stanowi możliwość przygotowania domowej mikstury. Czynność ta już sama w sobie stanowi niezwykle atrakcyjne zajęcie dla trzylatka. Oczywiście wymaga on pomocy ze strony opiekuna lecz uczestnictwo w przygotowaniach zabawy daje mu dużo radości i satysfakcji. Poza piaskiem kinetycznym można wraz z dzieckiem wykonać masę solną. Urozmaicenie zabawy stanowić może dodawanie kuchennych przypraw barwiących masę lub nasion na przykład sezamu. Opcją zabawy jest przygotowywanie na przykład figurek zwierząt lub owoców.

Rysowanie i malowanie

Rysowanie i malowanie to jedne z ulubionych czynności małych dzieci.
Dostarczenie im przyborów w postaci kredek, farb oraz dużych arkuszy papieru zachęci dzieci do zabawy. Pozytywna ocena przygotowanych prac niesamowicie dowartościuje maluchy. Dobrym rozwiązaniem jest zbieranie dzieł małych artystów i okazjonalne prezentowanie ich w formie domowej wystawy. Dzieci w tej sytuacji czują się wyjątkowo docenione i ważne. Oczywiście zabawę z malowaniem można urozmaicić, pozwalając dziecku malować rączkami. Dotykanie farby i mieszanie kolorów stanowi dla dziecka ogromną atrakcję. Podczas tych czynności można pokazać dziecku podstawowe kolory oraz ich pochodne. Oczywiście „teren” zabawy należy odpowiednio zabezpieczyć.

Klocki drewniane

Trzylatek potrafi zbudować wieżę z około ośmiu drewnianych klocków. Aby zachęcić go do podejmowania dalszych wyzwań dobrze jest umożliwić dziecku zabawę z klockami w rożnych kształtach i kolorach.

Puzzle

Trzyletnie dziecko dobrze radzi sobie z prostymi układankami. Tego typu zabawki bardzo pozytywnie wpływają na spostrzegawczość malucha.

Bujaki i aktywność ruchowa

dziecko biega

Trzylatek bardzo dobrze biega i skacze. Na rynku dostępne są wykonane z drewna bujaki wielofunkcyjne. Mogą one stanowić biurko, ladę do sprzedawania, huśtawkę oraz wraz z dodatkowymi akcesoriami również drabinkę lub zjeżdżalnię. Alternatywą dla tego typu mebli mogą być inne zabawy zachęcające dzieci do aktywności ruchowej. Może to być na przykład pokonywanie domowego slalomu pomiędzy położonymi na podłodze zabawkami. Oczywiście zabawa może wymagać wykonywania dodatkowych czynności, na przykład podskoków lub łapania piłki. Może ona być również uzupełniona o ścieżkę sensoryczną, która polega na ułożeniu na podłodze materiałów o różnej fakturze. Może to być na przykład bawełna, jedwab czy wełna w postaci rękawiczek lub szalika, ścinki gazet lub kuwety wypełnione nasionami fasoli. Taki marsz po ścieżce gołymi stopami przyczynia się do kształtowania prawidłowej postawy ciała oraz pozwala dziecku odkryć nowe, bardzo dla niego interesujące doznania dotykowe. Zobacz również: https://www.ebrzuszek.pl/opinie-lekarzy-zwiazane-z-lezaczkiem-bujaczkiem/

Zabawy dla dzieci w domu – instrumenty muzyczne

Zabawy z dziećmi w domu nie mogą się oczywiście obejść bez tworzenia domowych instrumentów muzycznych. Tego typu zabawki sensoryczne pobudzają zmysł słuchu za pomocą wydawanych dźwięków. W kwestii przygotowanych instrumentów istnieje ogromna dowolność. Produktem wyjściowym do nich mogą bowiem być puste plastikowe butelki lub szklane słoiki używane pod opieką dorosłych. Ich wypełnienie stanowić może suchy makaron, nasiona fasoli, grochu czy stare guziki.

Bańki mydlane

Puszczanie mydlanych baniek stanowi zabawę znaną już od wielu pokoleń. Bańki wzbudzają zachwyt zarówno w oczach dziecka, jak i niektórych dorosłych. Poprzez zabawę można maluch wykonuje ćwiczenia oddechowe oraz wspierające rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Oczywiście dzieci mogą korzystać z gotowych płynów dostępnych na sklepowych półkach lub tworzyć je samodzielnie z pomocą rodzica. Taka forma zabawy pozwala na wzmacnianie więzi z opiekunem.

Pudło pełne skarbów

Pudło pełne skarbów to bardzo interesująca dla maluchów forma zabawy pobudzająca ich rozwój poprzez wzrok i dotyk. Zabawa polega na włożeniu do pojemnika różnorodnych materiałów cechujących się innym kolorem i fakturą. Maluch w tym zbiorze przedmiotów może poszukiwać te, które mają wspólny kolor. Opcją zabawy jest umieszczanie w pojemniku drobnych gadżetów takich jak na przykład samochodzików zachęcających dziecko do poszukiwań. W celu wyostrzenia zmysłu dotyku dziecka można wyeliminować wzrok zakrywając oczy malucha za pomocą opaski.

Zabawy dla dzieci w domu – teatrzyk

Przygotowywanie domowych przedstawień przez dzieci jest dla nich ogromnym przeżyciem oraz frajdą. Oczywiście odgrywane scenki są bardzo proste ale zawsze powinny być nagradzane sowitymi brawami. Opcją zabawy jest tworzenie pacynek. Mogą być one wykonane przez dzieci ze skarpetek. Przy udziale rodzica domowe pacynki mogą zyskać oczy z guzików oraz włosy z włóczki.

Udostępnij