ebrzuszek.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Basen z kulkami – możliwości rozwoju dziecka

Basen z kulkami – możliwości rozwoju dziecka

Dostępność wielu zabawek dla dzieci przyprawia o zawrót głowy, producenci cały czas oferują coś nowego dla pociech w każdym wieku. Są jednak produkty, które już od wielu lat podbijają serca dzieci, różnią się jedynie rozmiarem i kolorystyką. Do takich przedmiotów zalicza się suchy basen z piłeczkami, można go umieścić w ogrodzie lub pokoju dziecięcym, a nawet salonie. Jest to idealny pomysł na prezent dla rocznego i kilkuletniego dziecka, zabawka zdecydowanie kształtuje koordynację ruchową i wzrokową. Oferuje dziecku wiele doznań sensorycznych i buduje w maluchach zdrową pewność siebie i wpływa na właściwy rozwój.

Basen z kulkami dla każdego dziecka

Tak naprawdę basen z kulkami może występować w różnych kształtach – kwadratowym, okrągłym, trójkątnym – nie ma jednej zasady. Kiedyś były jedynie wyposażeniem przedszkoli, żłobków, obecnie są elementem wyposażenia pokoików dziecięcych. Zainteresowanie dzieci tego rodzaju zabawką jest dość duże, wzbudza ich ciekawość i chęć poznawania świata. Wszystko to zawdzięcza się wielu kolorowym piłeczkom, które jednocześnie są miękkie, dlatego nie ma mowy, aby zrobiły jakąkolwiek krzywdę dziecku. Maluchy mogą mieć wiele pomysłów – rzucają kulkami, przykrywają daną rzecz piłeczkami i następnie urządzają poszukiwanie tego przedmiotu. Dla najmłodszych dzieci basen z kulkami pełni funkcję edukacyjną, ponieważ mogą poznawać kształty i kolory, ponadto uczą się liczyć, dzielić, dodawać, odejmować. Być może nie jest to takie oczywiste, ale zabawa piłeczkami pobudza do pracy niemal wszystkie dziecięce zmysły i receptory na skórze. Basen z kulkami może również idealnie sprawdzać się jako miejsce do leżakowania, a podczas niego rodzic może czytać na głos książeczkę. Wszystko zależy od kreatywności, a ta w przypadku dzieci jest niemal nieograniczona, w połączeniu z pomysłami rodziców nie może być mowy o nudzie.

  Basen z kulkami dla dzieci

Główne zalety basenu z kulkami

Basen z kulkami dostępny może kupić każdy, oferuje go znaczna większość sklepów z zabawkami dla dzieci w różnym wieku. Umieszcza się go w placówkach przedszkolnych, wychowawczych oraz domach, a wśród licznych zalet wyróżnia się dbanie o prawidłową koordynację ruchową dzieci. Wszystkie zmysły, które pracują podczas dotykania kulek działają na pełnych obrotach, ma to związek z silną potrzebą odkrywania wszystkiego, co nowe i dotychczas nieznane. Wchodzenie i wychodzenie z basenu jest dla niektórych dzieci prawdziwym wyzwaniem, podobnie jak wspinanie się na jego ścianki. Tym samym rozwijają się mięśnie nóg, rąk, ramion i stóp, korzyści dotyczą również wpływu na elastyczność całego ciała dziecka. Efekty takich ćwiczeń wykonywanych regularnie można zauważyć po kilku latach. Mówiąc o zaletach, jakie ma basen z kulkami nie można nie wspomnieć o ciągłą pracą nad precyzją wszystkich wykonywanych ruchów oraz zachowaniem kontroli nad nimi. Zabawa w basenie z kulkami prowadzi ponadto do znacznie bardziej zaawansowanego rozwoju poznawczego, co objawia się w późniejszych latach umiejętnościami radzenia sobie z różnymi trudnościami, problemami.

Udostępnij