ebrzuszek.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Ciąża

Cukrzyca a ciąża – czy zdrowie dziecka jest zagrożone?

Cukrzyca a ciąża – czy zdrowie dziecka jest zagrożone?

Większość młodych par planuje mieć chociaż jedno dziecko. Mają oczywiście nadzieję, że ciąża przebiegnie bez problemów. Nie zawsze jest jednak tak różowo. Mowa o przypadkach, kiedy młoda, przyszła mama cierpi na różne schorzenia, np. na cukrzycę. Wtedy te 9 miesięcy będzie większym wyzwaniem niż u kobiety zdrowej. Jak się przygotować do tych dni? Na co zwracać uwagę?

Wcześniejsze planowanie ciąży

cukrzyca

Panie, których bezpośrednio dotyczy temat: cukrzyca a ciąża, powinny pamiętać, aby podjąć odpowiednie kroki. Tylko wtedy jest szansa, że po drodze nie wystąpią różne, poważne powikłania. W pierwszej kolejności kobiety muszą odwiedzić diabetologa oraz lekarza internistę.

W ich gabinetach dowiedzą się, że trzeba około pół roku wcześniej regulować poziom cukru (kontrolować stan glikemii). Chodzi o to, aby stężenie glukozy nie stanowiło ryzyka dla poronienia, śmierci pozamacicznej czy innych dość groźnych komplikacji. Dlatego już przed zajściem w ciążę pacjentki powinny zmienić swoje nawyki żywieniowe i być mniej aktywne fizycznie.

Cukrzyca a ciąża – najważniejsze to nie panikować

Kiedy dziewczyny noszą już w brzuchach dziecko i wiedzą, że są chore na cukrzycę (poziom glukozy dający wynik co najmniej 125 mg/dl), to wzrasta także ich stres. A to nie jest dobre dla przebiegu ciąży. Stąd ważne jest, aby starały się podchodzić do takiego stanu na spokojnie, bez wielkich obaw.

Wystarczy, że będą pod ciągłą obserwacją i opieką specjalistów. Wówczas jest możliwe wyrównanie ilości cukru we krwi. Poza wspomnianymi już wyżej zasadami, nie mogą zapomnieć jeszcze o codziennym piciu wody (więcej szklanek niż zwykle). Ostatecznie, gdy nawet inne rozwiązania okażą się niewystarczające, w stu procentach pomogą zastrzyki z insuliną. Warto zobaczyć: https://www.ebrzuszek.pl/ubezpieczenie-dziecka-jakie-wybrac/

Trzy trymestry i zapotrzebowanie na insulinę

Okres ciąży dzieli się na trzy trymestry. W tym czasie zmienia się zalecenie przyjmowania insuliny. O tym również warto wiedzieć. W pierwszym trymestrze może pojawić się tzw. hipoglikemia (powikłanie cukrzycowe). Wtedy ważne jest zmniejszanie dotychczasowej dawki insuliny. W drugim i ostatnim zapotrzebowanie rośnie najpierw trochę, a następnie dużo bardziej, dlatego niezbędna będzie większa liczba zastrzyków.

Najważniejsza jest więc samokontrola. Pomoże w tym kobietom tak zwana pompa insulinowa wyposażona w system o nazwie CGM, czyli ciągły monitoring glikemii (specjalnego wskaźnika, który pokazuje, jakie jest stężenie glukozy). Im wynik będzie bliższy fizjologicznemu, tym mniejsze ryzyko dla zdrowia noworodka, które za moment przyjdzie na świat.

Udostępnij