Zbyt mały biust nie jest jedynym mankamentem, który przeszkadza nam w wyglądzie naszych piersi. Pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety biust potrafi zmieniać się nawet kilka razy w miesiącu, przez co szybciej się starzeje. A w wyniku ciąży czy menopauzy może nieodwracalnie utracić swoją jędrność. W klinikach medycyny estetycznej mamy do wyboru cały wachlarz zabiegów upiększających biust. Przedstawiamy dwa najpopularniejsze zabiegi z zakresu plastyki piersi.
Plastyka piersi – dla kogo?
Wskazaniem do zabiegów plastyki piersi są różne defekty związane z wyglądem biustu, m.in.:
- zbyt małe piersi,
- zbyt duże piersi,
- utrata jędrności w wyniku starzenia, odchudzania lub karmienia piersią,
- asymetria biustu,
- niedorozwój anatomiczny piersi,
- wrodzony zanik gruczołu piersiowego.
Plastyka piersi to zabieg inwazyjny, polegający na interwencji chirurgicznej, dlatego wymaga szczególnych przygotowań, m.in. wykonania szeregu badań kontrolnych. Wśród przeciwwskazań znajdują się m.in. miesiączka, opryszczka wargowa, niedawno przebyta infekcja, nieuregulowana cukrzyca, nadciśnienie czy też zaburzenia krzepliwości krwi.
Powiększanie biustu implantami piersiowymi
Zabieg powiększania piersi implantami, który wykonamy m.in. w Klinice Miracki w Warszawie, dedykowany jest kobietom, nieusatysfakcjonowanym z wielkości swojego biustu. Implanty to specjalnie uformowane wkładki wypełnione solą fizjologiczną lub żelem silikonowym. Substancje te są w pełni bezpieczne dla organizmu. Implanty doskonale imitują naturalną tkankę piersi, dzięki czemu efekt końcowy plastyki piersi wygląda estetycznie i naturalnie. Podczas operacji można zwiększyć objętość biustu lub nadać im nowy kształt. Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję o wielkości oraz rodzaju implantów podejmuje chirurg plastyk, biorąc pod uwagę budowę anatomiczną i oczekiwania pacjentki.
Plastyka piersi odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa około dwóch godzin. Możliwe jest wszczepienie implantów piersi na trzy sposoby: pod gruczoł piersiowy, pod mięsień piersiowy, lub z zastosowaniem obu metod. Chirurg musi bardzo precyzyjne wymierzyć przestrzenie, w których mają się znaleźć implanty, ponieważ to od tego zależy końcowy efekt zabiegu. Rana zaszywana jest warstwowo. Blizna, ukryta w naturalnych załamaniach ciała, jest praktycznie niewidoczna.
Po zabiegu konieczna jest przynajmniej dwudniowa hospitalizacja. Specjalny biustonosz, który zakłada się od razu po operacji, nosi się przez miesiąc, nie zdejmując go nawet do spania. Efekty operacji plastycznej biustu są widoczne po 3 miesiącach, ale ostatecznego kształtu oraz wyglądu piersi nabierają po upływie około roku.
Lifting piersi, czyli jak odmłodzić biust?
Po 30. roku życia dochodzi do naturalnego spadku poziomu kolagenu w skórze – tkanki tracą gęstość i coraz bardziej widoczne staje się oddziaływanie grawitacji na nasze ciało. W konsekwencji piersi opadają i stają się wiotkie, a naturalne metody podnoszenia biustu przestają przynosić rezultaty.
Lifting piersi, czyli mastopeksja to zabieg plastyki biustu, którego celem jest napięcie skóry i podniesienie opadających tkanek. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Aby podnieść piersi, nacina się skórę wokół otoczki brodawkowej, pod nią oraz wzdłuż naturalnej linii biustu. Nadmiar skóry jest usuwany, a lekarz modeluje gruczoły, by nadać im krągły kształt, unieść i napiąć skórę. Korekcie poddaje się również umiejscowienie brodawki, a nawet jej wielkość i kształt, jeśli zachodzi taka potrzeba. Po zabiegu piersi są jędrniejsze i wyraźnie odmłodzone, lecz mogą sprawiać wrażenie nieco mniejszych. Operacja wymaga najczęściej tylko jednodniowej hospitalizacji. Podobnie, jak w przypadku powiększania biustu, wśród zaleceń pozabiegowych jest noszenie specjalnego biustonosza uciskowego przez kilka tygodni.
Można (lecz nie trzeba) połączyć podnoszenie biustu z jego powiększeniem przy pomocy implantów piersiowych. Inną opcją jest połączenie zabiegu podniesienia piersi z jednoczesną redukcją gruczołu, gdy operowane są zbyt duże piersi.
Więcej na temat chirurgii plastycznej piersi dowiesz się od specjalistów z warszawskiej Kliniki Miracki – zapraszamy do kontaktu.